Просечната плата во јули 25.104 денари

Скопје, 20 септември 2019 (МИА) – Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јули 2019 година, изнесува 25.104 денари и според објавените податоци на Државниот завод за статистика бележи раст од 4,3 отсто во однос на јули лани.

Зголемувањето се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во дејностите на здравствена и социјална заштита за 10,6 отсто, објекти за сместување и сервисни дејности со храна за 9,8 отсто и транспорт и складирање за 7,4 отсто.

Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во дејностите во врска со недвижен имот за 2,1 отсто, јавна управа и одбрана; задолжително социјално осигурување за 1,9 отсто и дејности на здравствена и социјална заштита за 1,9 отсто.

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во јули 2019 година, изнесува 37.268 денари.

реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Тешка сообраќајка во близина на штипското село Лакавица, повредени 13 лица

Read more

СЗО: Нов црн рекорд на заразени со COVID-19 во 24 часа

Read more

Македонија

УХМР: Во петок и сабота нестабилно со пороен дожд

Read more

ДИК: Важечки се ливчињата на кои е заокружен редниот број на подносителот на листата

Read more

Како земјава се подготвува за евентуален есенски бран на COVID-19?

Read more

Без вода корисниците од крстосницата „Банско“ – „Црниче“

Read more

Вести

Еден загинат и 16 повредени во сообраќајки на патот Штип-Радовиш

Читај повеќе

УХМР: Во петок и сабота нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе

ДИК: Важечки се ливчињата на кои е заокружен редниот број на подносителот на листата

Читај повеќе

Како земјава се подготвува за евентуален есенски бран на COVID-19?

Читај повеќе

Кавадарчанка нападната од сопругот пред казино

Читај повеќе

Без вода корисниците од крстосницата „Банско“ – „Црниче“

Читај повеќе

Вкупно 237 прекршоци за неносење заштитна маска

Читај повеќе

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Читај повеќе

Тешка сообраќајка во близина на штипското село Лакавица, повредени 13 лица

Читај повеќе