Просечната плата во мај 25.270 денари

Скопје, 19 јули 2019 (МИА) – Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во мај годинава изнесуваше 25.270 денари и е за 3,1 отсто поголема од мај 2018 година, соопшти Државниот завод за статистика.

Ваквото зголемување се должи, пред сè, на порастот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Транспорт и складирање (10,0 %), Градежништво (7,4 %) и Дејности на здравствена и социјална заштита (7,2 %).

Зголемување на просечната месечна нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Финансиски дејности и дејности на осигурување (16,5 %), Градежништво (3,9 %) и Јавна управа и одбрана; задолжително социјално осигурување (3,6 %).

Просечната месечна исплатена бруто-плата, пак, во мај била 37.520 денари.

реклама

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Read more

Основачот на Lidl е најбогатиот Германец

Read more

Ни магијата на Јокиќ не беше доволна против моќните Лејкерс 

Read more

Instagram убавици во бикини

Read more

Македонија

Комисијата за заразни болести денеска одлучува за дневниот престој во училиштата

Read more

Сончево време со мала облачност на последниот ден од летото

Read more

Утре одлука за дневниот престој во училиштата

Read more

Дали пензионирањето порано ќе го оптовари Фондот?

Read more

Вести

Вербални и материјални докази презентирани на рочиштето за „Монструм”

Читај повеќе

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Читај повеќе

Основачот на Lidl е најбогатиот Германец

Читај повеќе

Шест лица повредени, од кои едно потешко, при судир на три возила во Тетово

Читај повеќе

Приведено лицето што нападна лекар на Клиниката за токсикологија

Читај повеќе

Санкционирани 346 возачи во Скопје: 150 за пречекорена брзина, 28 мотоциклисти

Читај повеќе

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Читај повеќе

Уапсена жена заради испратено писмо со отров до Белата куќа

Читај повеќе

Орбан отворено навива за победа на Трамп на изборите во САД

Читај повеќе