Проштален говор на Трамп: Нашето движење допрва почнува

Во своето проштално видео обраќање, американскиот претседател во заминување Доналд Трамп ја поздрави новата администрација и рече дека сега, додека се подготвува да ја предаде власта, сака да порача дека движењето што го започна е само почеток.

„Оваа недела ја инаугурираме новата администрација и се молиме за нејзин успех во одржување на Америка безбедна и просперитетна“, рече Трамп во видео пораката, чии делови ги објави Белата куќа.

Трамп одби да го признае поразот од Бајден, кој победи на изборите со 306 гласа од Изборниот колеџ наспроти 232 на Трамп и нема да се сретне со Бајден пред неговата инаугурација, туку планира да отпатува за Флорида.

„Најголемата опасност со која се соочуваме е губење на самодовербата, губење на довербата во величината на нашата нација. Америка не е срамежлива нација на кротки души кои мора да се заштитат од оние со кои не се согласуваат”, рече Трамп.

Последните недели од својот мандат Трамп ги помина без да ја напушти Белата куќа по немирите предизвикани од неговите приврзаници при упадот во зградата на Конгресот.

Во својата видео порака, Трамп се осврна на аспектите на неговата работа со кои се гордее, пренесува Fox News.

„Ние го направивме тоа што требаше да го сториме, но исто така и многу повеќе. Водев тешки битки, најтешки битки, донесував најтешки одлуки – бидејќи затоа ме избравте мене“, рече Трамп, пренесе Гласот на Америка.

Тој потсети на мировните договори на Блискиот Исток со посредство на неговата администрација и ги пофали постигнатите надворешно-политички цели.

„Ние ги обновивме нашите сојузи и ги охрабривме земјите во светот да ѝ се спротивстават на Кина како никогаш порано. Особено сум горд што сум првиот претседател во последните неколку децении што не започна нови војни. Го напуштам ова прекрасно место исполнето со радост, оптимизам и голема доверба дека најдоброто допрва доаѓа, за нас, нашата земја и нашите деца “, рече американскиот претседател во заминување Доналд Трамп.

Remote video URL
реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Свет

Папата пристигна во историска посета на Ирак

Read more

Расте бројот на починати и заразени во Италија

Read more

Во светот годишно се фрла една милијарда тони храна

Read more

Нов, уште посилен земјотрес во Нов Зеланд од 7,4 степени по Рихтер

Read more
 

Вести

Медицинска сестра обвинета за примање награда за противзаконито влијание

Читај повеќе
  • play_arrow

Папата пристигна во историска посета на Ирак

Читај повеќе

Заев: Во недела се очекуваат првите 3.000 руски вакцини

Читај повеќе

Судењето за „27 април“ продолжува на 12 март

Читај повеќе

Почина работник од дојранско додека извршувал работни задачи

Читај повеќе

Расте бројот на починати и заразени во Италија

Читај повеќе

Филипче: Набавуваме сензори за мерење дијабетес кај деца

Читај повеќе

МВР со детали за двојното убиство во Топанско Поле

Читај повеќе

Покренато обвинение за седуммина насилни учесници на протестите за „Монструм“

Читај повеќе