„Протекоа“ и спецификациите за Galaxy S23 Ultra на Samsung

Денеска очигледно е денот за откривање детали за претстојните телефони на Samsung кои официјално ќе бидат претставени следниот месец.

Откако ги видовме рендерите и спецификациите на смартфоните на Samsung Galaxy S23 и Galaxy S23 Plus, дојде редот на Galaxy S23 Ultra.

Најдобриот модел од серијата мобилни телефони Galaxy S23 ќе има камера од 200 MP со новиот ISOCELL HP2 сензор, додека ќе се задржи ултрашироката и телефото камерата што се користи во Galaxy S22 Ultra. Сепак, претседателот на Samsung, Т.М. Рох, вети дека овие камери ќе имаат подобри перформанси.

Samsung ќе го лансира Galaxy S23 Ultra на европскиот пазар со процесор Snapdragon 8 Gen 2 во комбинација со 8 или 12 GB LPDDR5 RAM, но се поставуваат прашања зошто не е имплементирана поновата технологија LPDDR5X.

Уредот ќе користи 6,8-инчен 2X Dynamic AMOLED екран со резолуција од 1.440 p и густина на пиксели од 500 ppi. Екранот ќе биде заштитен со стакло Gorilla Glass Victus 2, кое е малку поцврсто од стаклото Victus+ што се користи за моделот S22 Ultra. Големината ќе биде речиси иста со едвај забележливи разлики во сите три димензии.

URL

Galaxy S23 Ultra ќе се напојува со батерија од 5.000 mAh со поддршка за полнење од 45 W, исто како и неговиот претходник. Новиот паметен телефон ќе го користи оперативниот систем Android 13 со интерфејсот One UI 5.1, а ќе поддржува Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6E и UWB конекција.

Презентацијата е закажана за 1 февруари, а Galaxy S23 Ultra ќе биде достапен во црна, виолетова, зелена и крем боја. Минатогодишниот модел чинеше најмалку 1.250 евра, па прашање е дали Samsung ќе ја зголеми цената или не.

URL
Тагови
реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Мобилни

Vivo X90 и X90 Pro пристигнаа на меѓународниот пазар

Read more

Колку чини денес неотпакуван iPhone од првата генерација?

Read more

Зошто брзо ви се празни батеријата на телефонот?

Read more

Samsung ја претстави серијата на паметни телефони Galaxy S23

Read more
 

Гик

Што значи буквата i во зборот iPhone?

Читај повеќе

Vivo X90 и X90 Pro пристигнаа на меѓународниот пазар

Читај повеќе

Бил Гејтс му одржа лекција на Маск за трошењето пари

Читај повеќе

Пакистан ја блокираше Wikipedia поради сакрилегија

Читај повеќе

Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Читај повеќе

Instagram тајно работи на наплата за верификуван профил

Читај повеќе

Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Читај повеќе

Колку чини денес неотпакуван iPhone од првата генерација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Razer го претстави своето најлесно гејмерско глувче досега

Читај повеќе