Протекоа првите неофицијални информации за новиот Xiaomi 12 Ultra

И додека ја чекаме серијата Xiaomi 12 да пристигне кај нас, излегуваат разни непотврдени информации за тоа каков ќе биде новиот Xiaomi 12 Ultra телефон.

Направени се дури и првите рендер фотографии, кои доколку се вистинити би можеле да предизвикаат вистинско изненадување на пазарот на смартфони, бидејќи најавуваат големи промени.

На пример, ако им се верува на сликите објавени од тимот на LetsGoDigital, Xiaomi 12 ќе има огромна кружна камера, како што ја знаеме од телефоните од серијата Huawei Mate 40 и претходните кинески производители, а ја гледаме и ознаката Leica, која е заштитен знак на овој и телефоните од серијата Huawei P.

Дали ова значи дека Leica навистина го напуштила Huawei?

Официјални потврди за тоа сѐ уште нема, а Huawei P50 Pro, кој штотуку пристигна на Балканот, сè уште ја носи етикетата на познатата германска камера, додека онаа на Huawei P50 Pocket, која пристигна со него - ја нема, па очигледно ќе ја дознаеме вистината кога и официјално ќе се појави Xiaomi 12 Ultra.

Според објавеното на веб-страницата GSMArena, која се базира на нејзините кинески извори, Xiaomi 12 Ultra ќе има ултра брзо полнење од дури 120 вати, што и натаму е најбрзо во индустријата, најмалку 50 вати безжично полнење, а вградената батерија ќе има малку поголем капацитет од батеријата на моделот Xiaomi 11 Ultra - се надеваме дека достапноста на новиот уред ќе биде подобра од минатата година, кој речиси и да не се продаваше во регионов поради недостиг предизвикан од прекини во синџирот на снабдување и производство на чипови.

Xiaomi L1, наводно, го носи кодното име Xiaomi 12 Ultra и ќе има перископ и ултра широкоаголна камера со главна камера од 50 мегапиксели заедно со бројни иновации на сензори за автофокус и други. Сите камери би можеле да доаѓаат со OIS стабилизација, што би било првпат на пазарот, а различни извори наведуваат дека Xiaomi 12 Ultra може да има и чипсет Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (искрено, не ни очекуваме ништо помалку од тоа). Интересно е тоа што камерите со ултра широк агол и перископ ќе имаат висока резолуција, двете од 48 мегапиксели.

Екранот треба да биде LTPO 1440p+ Samsung AMOLED со стапка на освежување од 1 до најмалку 120 херци, со поддршка за HDR10+ и максимална осветленост до 1.500 нити. Исто така, јасно е дека Xiaomi 12 Ultra ќе има корисничка околина најмалку MIUI 13, која е официјално објавена за многу телефони од овој производител.

Remote video URL

За жал, сè уште нема информации за тоа кога треба да излезе, или пак за тоа колку ќе чини.

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Мобилни

Како би можело да изгледа првиот телефон на преклоп на Google?

Read more

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Read more

Кои телефони на Nokia ќе добијат Android 13?

Read more

Новите телефони ќе можe да преживеат пад на бетон

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Читај повеќе

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа првиот телефон на преклоп на Google?

Читај повеќе

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Читај повеќе

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Читај повеќе
  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе