Протекоа резултатите од гласањето за Златната топка

Златната топка ќе биде доделена на 17 октомври во Париз, а како што сега стојат работите ќе му биде доделена на Карим Бензема.

Како и секоја година, неколку недели пред доделувањето, некако „протекуваат“ резултатите од гласањето, а така беше и овојпат.

Ако ѝ се верува на фотографијата која кружи на интернет, Златната топка ќе ја добие Карим Бензема.

Во гласањето на France Football, францускиот претставник и капитен на Реал Мадрид доби 521 глас и извојува убедлива победа над второпласираниот Садио Мане, додека третото место го зазеде Винисиус Жуниор.

Победата на Бензема беше очекувана со оглед на тоа што годинава Златната топка ќе се доделува врз основа на претходната натпреварувачка сезона, а не врз основа на постигнатите резултати во текот на календарската година.

Бензема веќе доби награда за достигнувања во текот на изминатата сезона - титулата најдобар играч во Европа што му ја додели УЕФА во август.

Во сезоната зад нас, Бензема го предводеше Реал Мадрид до нова титула на Европското првенство, а во Шпанија доминираше со мадридскиот клуб и ќе стане првиот Французин од 1998 година кој ја освоил „Златната топка“. Најпрестижниот трофеј го освои Зинедин Зидан пред 24 години.

реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Фудбал

Сенегал го победи Еквадор и се пласира во плејофот

Read more

Мбапе главен кандидат за Златна топка во изборот на Goal

Read more

Ла Лига поднесе жалба до УЕФА барајќи санкции за Јувентус

Read more

Зошто сакаме фудбал: Спорт на работничката класа со кој управуваат милијардери

Read more
 

Спорт

Сенегал го победи Еквадор и се пласира во плејофот

Читај повеќе

Мбапе главен кандидат за Златна топка во изборот на Goal

Читај повеќе

Ла Лига поднесе жалба до УЕФА барајќи санкции за Јувентус

Читај повеќе

Зошто сакаме фудбал: Спорт на работничката класа со кој управуваат милијардери

Читај повеќе

Роналдо не ја допрел топката при првиот гол против Уругвај, потврдија од Adidas

Читај повеќе

Денеска расплет во групите А и Б, кој ќе остане без осминафинале?

Читај повеќе

Кој е човекот кој вчера истрча на теренот во Катар со ЛГБТИ знаме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо славеше гол што не го постигна

Читај повеќе

Бразил со гол во финишот ја совлада Швајцарија

Читај повеќе