Протест пред Филозофскиот факултет во Белград, се бара преодна влада и нов Кризен штаб

По вчерашните протести поради најавата за евентуално повторно воведување на полицискиот час во Белград и протестите што ескалираа пред зградата на Собранието, неколку политички партии попладнево организираа нов протестен собир, овојпат, пред Филозофскиот факултет.

На улиците на Белград попладнево има зголемен број поддржувачи на различни политички партии, иако Вучиќ денеска изјави дека најверојатно нема да биде воведен полициски час кој требаше да започне во петок во 18 часот и да трае до понеделник до 5 часот наутро.

Опозициската партија Сојуз за Србија бара формирање на преодна влада и нов Кризен штаб за борба против епидемијата, како и промена на врвот на полицијата по употребата на сила на синоќешниот протест во српската престолнина.

Меѓу собраните граѓани и се лидерите на опозицијата, претседателите на Партијата за слобода и правда Драган Џилас, на Народната партија, Вук Јеремиќ, на Двери, Бошко Обрадовиќ, на Демократската партија, Зоран Лутовац, и на Движењето за промени Јанко Веселиновиќ.

Бројни полициски сили распоредени околу зградата на српското Собрание

Бројни полициски сили се распоредени околу зградата на српското Собрание. Тука се поставени полицајци на коњи и со кучиња, како и неколку полициски возила, пишува N1.

Полицајците се распоредени и во близина на зградата на РТС.

Како што пренесува новинарот на Н1, граѓаните кои поминуваат покрај Собранието ги прашуваат полицајците од кого всушност ја бранат зградата. 

Од насобраните има најава дека вечерва повторно ќе има протест пред српскиот Парламент, каде синоќа до доцна во ноќта имаше жестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата

реклама

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Регион

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Read more

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Read more

Проекција: Каква штета би направила во Загреб експлозија како онаа во Бејрут?

Read more

Се зголемува бројот на заразени во Грција, регистрирани 203 нови случаи

Read more

Вести

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Читај повеќе

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Читај повеќе

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Читај повеќе

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Читај повеќе

109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Читај повеќе

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Читај повеќе

Џонсон бара зачувување на „силата и магијата“ на Обединетото Кралство

Читај повеќе