Протест пред Кривичен, блокиран булеварот „Гоце Делчев“

Триесетина поддржувачи на опизициската ВМРО-ДПМНЕ со автомобили ја блокираа улицата пред кривичниот суд. Тие излегоа на улица за, како што велат, да изразат протест поради новите обвиненија поднесени од страна на СЈО.

Вчера СЈО до Судот поднесе 17 обвиненија против 94 лица. Меѓу осомничените во предметите се и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, како и други министри од претходната владина гарнитура и партиски функционери на ВМРО-ДПМНЕ.

Поддржувачите на опозицијата и вчера беа пред Судот.

Еден од анкетираните граѓани за Макфакс рече дека тие се на улиците бидејќи СЈО за криминал гони луѓе кои не направиле ништо и се исправни.

Пратеникот Драган Данев рече дека треба да се изрази револот  и не одговори кој е организатор на вчерашниот протест.

Макфакс се обиде да добие одговор дали денеска некој од осомничените во предметите на СЈО ќе биде спроведен пред суд, но засега нема одговор.

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Read more

Македонија

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Read more

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Read more

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Read more

Вести

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Читај повеќе

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Читај повеќе

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Читај повеќе

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Читај повеќе

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Читај повеќе

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Читај повеќе

Шилегов: Во Вардариште не се депонира нов отпад

Читај повеќе

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во Србија

Читај повеќе