Протест во Берлин против рестриктивните мерки поради епидемијата на COVID-19

МИА/КАЈГАНА
/ 01.08.2020 / 16:50

Во Берлин денеска се одржува протест против рестриктивните мерки воведени за да се спречи ширењето на коронавирусот, под наслов „Крај на пандемијата – Ден на слободата“.

Свирејќи со свирчиња и извикувајќи пароли, насобраните луѓе, од кои само мал број носеа заштитни маски, прошетаа од Бранденбуршката порта пред протестот што ќе се одржи на поширокиот булевар.

Демонстрантите носеа плакати со пароли „Корона, лажна тревога“, „Принудени сме да носиме муцки“ и „Природна одбрана наместо вакцинација“. Демонстрантите извикуваа дека нема да дозволат одземање на нивната слобода.

Во Германија во изминатите 24 часа регистрирани се 955 новозаболени со COVID-19, што е најголем дневен пораст од 9 мај.

Пандемијата во Германија е ставена под контрола, но властите изминатите недели предупредуваат на голем број нови случаи на заразазени.

Remote video URL
Тагови
реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Свет

Разликите во вакцинацијата во Европа се културен проблем, вели словенечки имунолог

Read more

Европа врие против КОВИД мерките: Дали ќе стигне до степен на радикализација?

Read more

Уапсен осомничен за подметнување на пожарите во Турција

Read more

Нови КОВИД правила за влез во Германија

Read more
 

Вести

Во Кочани огнената стихија оштети куќи и возила, десетина граѓани завршија во болница

Читај повеќе

Нови 54 случаи на COVID-19 од 3.087 тестирања

Читај повеќе

Малолетнички повредени во судир меѓу автомобил и електричен тротинет

Читај повеќе
  • play_arrow

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Читај повеќе

Визијата на Јордан и Искра Грабул за „Македониумот“ била пред нивното време

Читај повеќе

Разликите во вакцинацијата во Европа се културен проблем, вели словенечки имунолог

Читај повеќе

Пендаровски: Eднаш добиена, слободата мора да се одржува преку посветена работа на секоја нова генерација

Читај повеќе

Доларот стагнира, цените на нафтата паѓаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Европа врие против КОВИД мерките: Дали ќе стигне до степен на радикализација?

Читај повеќе