Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Граѓаните во Белград вечерва се собраа пред српскиот Парламент, незадоволни од повторното воведување на полицискиот час, ги пробија вратите на Парламентот и влегоа во зградата. Според локалните медиуми, полицијата употребила сила во обидот да ги спречи.

Фото: Танјуг
Фото: Танјуг

Граѓаните извикуваа „Вучиќ крадец“, „Оставки“.

Протестот пред Собранието на Србија излезе од контрола вечерва по 22 часот, пишуваат тамошните медиуми.

Демонстрантите ја пробија заштитната ограда пред Собранието, запалија факели и се судрија со полицијата во обидот да влезат повторно во Парламентот.

Фото: Танјуг

Српската полиција употреби најмалку 30 солзавци во обидот да ги спречи демонстрантите да влезат внатре.

Радомир Лазовиќ од иницијативата „Да не го давиме Белград“, изјави дека причина за овој спонтан протест е акумулираното незадоволство од властите во Србија.

Голем судир се случи околу 11:30 часот кога демонстрантите фрлаа камења и факели кон полицијата, по што полицијата интервенираше со солзавец и шок бомби.

Фото: Танјуг

Повеќето од демонстрантите се повлекоа од платото пред зградата на Парламентот, дел се упатија кон зградата на РТС, а дел во улици зад Парламентот во обид да влезат во него. Полицијата и пред зградата на РТС фрли солзавец, а Н1 во моментов јавува дека демонстрантите повторно се враќаат кон Собранието. Новинарите од Н1 велат дека на секое доближување на демонстрантите до Собранието, полицијата веднаш фрла солзавец.

Групата демонстранти фрлаат камења и парчиња скршени сообраќајни знаци кон полицијата.

Вучиќ денеска изјави дека ситуацијата во Србија, а особено во Белград е алармантна, па затоа од овој викенд повторно ќе воведе полициски час.

Полицискиот час за жителите на Белград ќе започне во петок во 18 часот и ќе трае до понеделник до 5 часот наутро.

Remote video URL
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Регион

Каракачанов се согласи со Заев: Власта во Бугарија била со Хитлер, но тоа не значи дека Бугарите се фашисти

Read more

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Read more

Во Србија 7.802 новозаразени, 288 пациенти на респиратор

Read more

Црн рекорд во Хрватска: 48 починати и 4.534 новозаразени со коронавирус

Read more

Вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 881 пациент, има слободни кревети

Читај повеќе

Каракачанов се согласи со Заев: Власта во Бугарија била со Хитлер, но тоа не значи дека Бугарите се фашисти

Читај повеќе

Филипче: Ремдесивир и Фавира да се земаат само во консултација со лекарите

Читај повеќе

Еден загинат и тројца повредени при излетување на возило од автопатот Куманово -Скопје

Читај повеќе

Оружје и муниција пронајдени при претрес во селата Чифлик и Ржаничино

Читај повеќе

Бајден: Вакцинацијата во САД нема да биде задолжителна

Читај повеќе

Изречени 540 санкции за неносење маска

Читај повеќе

Сончево со слаб ветер, по котлините магла

Читај повеќе

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Читај повеќе