Протестите во Чикаго се претворија во масовна пљачка, уапсени над 100 лица

МИА/КАЈГАНА
/ 11.08.2020 / 09:11

Стотици луѓе излегоа на улиците на Чикаго во знак на протест против полициската бруталност што за кратко време се претвори во организирана пљачка.

Толпата „го нападна“ трговскиот дел на Чикаго, каде се сместени голем број брендирани продавници, хотели, ресторани и луксузни бутици, каде се кршеа прозорци, се ограбуваа продавници, а дојде и до конфронтации и престрелка со полицијата.

Повеќе од 100 лица беа уапсени заклучно со 9 часот изутрина, по локално време, соопшти началникот во чикашката полиција Дејвид Браун. Тринаесет полицајци се повредени за време на немирите, меѓу кои и еден наредник кој бил погоден со шише. Еден цивил и еден припадник на приватно обезбедување се повредени од огнено оружје.

Началникот Браун оцени дека станува збор за „чист криминал“, а градоначалничката Лори Лајтфут нагласи дека инцидентот се разликува од „оправданиот бунт“ по смртта на Џорџ Флојд, кој беше убиен од страна на полицијата на 25 мај.

– Ова не беше организиран протест. Ова беше чист криминал, рече Браун на прес конференцијата.

– За тоа не може да има некакво оправдување, дополни градоначалничката Лајтфут.

Remote video URL

Во немирите повредени се најмалку 13 полицајци. На околу 400 полицајци им биле потребни околу четири часа да ја стават ситуацијата под контрола, при што се приведени околу 100 лица.

На социјалните мрежи се објавени фотографии од искршени излози и луѓе како бегаат со полни раце стока. Повеќето инциденти се случиле на Авенијата Мичиген, во луксузната трговска зона позната како Величенствена милја.

Масовната пљачка почнала по објавите на социјалните мрежи во кои се поттикнувало на грабежи во центарот на градот.

Браун посочи дека повикот на социјалните мрежи уследил по тензиите кои избија откако полицајците пукале во вооружено момче. Додека полицијата го испитувала 20-годишниот осомничен, тој побегнал, пукајќи кон полицајците кои го гонеле. Полицајците возвратиле и го погодиле. Тој е во болница и се очекува дека ќе преживее, прецизираше Браун.

Remote video URL

– По пукањето, се собра народ… До вечерта страстите се разгореа, поттикнати од дезинформации. Поради објавите на социјалните мрежи, во тоа подрачје се испратени 400 полицајци, а беа пречекани од каравани луѓе кои пристигнале со автомобили.

Градоначалничката, исто така, потенцираше дека не се потребни федерални трупи за да воспостават ред во градот.

– Не ни се потребни федерални трупи. Точка. Потребна ни е контрола на оружјето, рече градоначалничката која е од редовите на Демократската партија.

Remote video URL

Полицијата во Чикаго ќе го ограничи пристапот до центарот на градот по инцидентот

Браун изјави дека движењето ќе биде ограничено од 20:00 до 06:00 часот, а „големото полициско присуство“ ќе продолжи до понатамошно известување.

Градските власти привремено ги прекинаа транспортните услуги до центарот на градот и ги кренаа мостовите.

Чикаго е еден од ретките американски градови каде употребата на оружје и убиства од неодамна е зголемена.

Remote video URL
реклама

Проститутките први на удар на засилените КОВИД мерки

Read more

Се влошува војната меѓу Ерменија и Азербејџан

Read more

Турски F-16 урнал ерменски Su-25 авион

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Свет

Каталонците со свински глави удрија по шпанската полиција

Read more

Турски F-16 урнал ерменски Su-25 авион

Read more

Се влошува војната меѓу Ерменија и Азербејџан

Read more

Косово и Нагорно-Карабах не може да се споредуваат

Read more

Вести

Променливо облачно со температура до 24 степени

Читај повеќе
  • play_arrow

Каталонците со свински глави удрија по шпанската полиција

Читај повеќе

Турски F-16 урнал ерменски Su-25 авион

Читај повеќе

Владата одобри целодневна настава

Читај повеќе

Владата го усвои протоколот за работа на игротеките

Читај повеќе
  • play_arrow

Се влошува војната меѓу Ерменија и Азербејџан

Читај повеќе
  • play_arrow

Позитива на денот: 3-годишниот Реџеп го победи ракот и го огласи ѕвончето на Детската клиника во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Косово и Нагорно-Карабах не може да се споредуваат

Читај повеќе

Фетаи не е задоволна од пресудата за „Насилство во Центар“, Обвинителството ќе поднесе жалба

Читај повеќе