Кошарка

Против кошаркарот на Бостон, Џабар Бирд, поднесена тужба за семејно насилство

14. септември 2018 - 17:02 | МИА

Бостон, 14 септември 2018 (МИА) – Против кошаркарот на Бостон селтикс, Џабар Бирд, е поднесена тужба за домашно насилство, откако викендов беше приведен за напад на неговата девојка.  

Тој е обвинет дека ја нападнал, давел и киднапирал девојката во период од четири часа.

Кошаркарот на сослушувањето пред судот изјави дека не се чувствува виновен.

- Нашите мисли се со жртвата на овој инцидент. Клубот ја осудува секоја форма на насилство и вознемирени сме поради случајот со Џабар Бирд. Ќе соработуваме со сите надлежни за овој случај и дотогаш нема да даваме коментари за оваа тема, стои во соопштението од Бостон селтикс.

Судот на Бирд му одреди кауција од 50.000 долари, а ако се докаже дека е виновен за сериозните обвиненија тој најверојатно нема да може да ја продолжи кариерата во НБА лигата.

Коментирај