Прототипот Škoda Fabia RS Rally2 претставен во прашки музеј

Škoda Fabia RS Rally2 по тестирањето на асфалтните рели етапи е изложена во колекцијата на Националниот технички музеј (НТМ) во Прага.

Во Националниот технички музеј во Прага Škoda Auto официјално го претстави еден од двата прототипа на Škoda Fabia RS Rally2, наменети за асфалтни рели. По тој повод, во чест на повеќе од 120 години достигнувања на оваа компанија во авто-мото спортот, беше изложен и мотоциклот L&K CCR. Послужи како основа за победничкото учество на шампионатот Дурдан во 1905 година. Покрај тоа, посетителите можат да го погледнат отворениот автомобил L&K RK/M, кој пред 110 години му обезбеди победа на познатиот гроф Александар „Саша“ Коловрат.

Мајкл Оелјеклаус, член на Управниот одбор за производство и логистика на Škoda, истакна:

„Конкурентните верзии на Škoda Fabia со децении успешно се натпреваруваат на меѓународни натпревари. Ова импресивно покажува дека нашата компанија и Чешка се познати во светот по техничката извонредност, извонредното прецизно производство и максимална доверливост во автомобилската индустрија. Актуелната Fabia RS Rally2 ги има сите предуслови да го продолжи успехот на својот претходник и да ја обликува долгата традиција на мотоспортот на нашиот бренд во годините што доаѓаат. Задоволен сум што денес го предаваме еден од двата прототипа на колекцијата на возила на Националниот технички музеј, со што го одржуваме долгорочното партнерство со оваа извонредна културна институција“.

Škoda Fabia Rally2 се надоврзува на наследството на еден од најуспешните светски тркачки автомобили во последниве години. За својот најнов модел, одделот Škoda Motorsport разви нов мотор, подобрена управливост, погонска единица и електроника и дополнително ја подобри безбедноста на возачот и совозачот. Обемните тестирања на асфалт, чакал и мраз во различни временски услови резултираа со тркачки автомобил кој е идеален за возачи кои се стремат кон победи и титули.

Fabia RS Rally2 е придвижуван од 1,6-литарски 4-цилиндричен мотор со турбо полнач. Се заснова на моторот 2.0 TSI од семејството на бензински TSI погонски единици EA888 кои исто така се наоѓаат под хаубата на актуелните модели на Škoda RS. Тековната верзија има моќност од приближно 214 kW (289 КС). Максималниот вртежен момент од 430 Nm се пренесува на сите четири тркала преку 5-степен секвенцијален менувач и диференцијал. Пошироката каросерија и подолгото меѓуоскино растојание ја подобруваат распределбата на тежината.

Тагови
реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Надзорните камери на трговскиот во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Read more

Која храна треба да ја јадеме често за природно зајакнување на имунитетот?

Read more

Зелката е новата суперхрана на годината

Read more

Концепти

Италијанците го претставија концептот Quintessenza: GT што се претвора во пикап

Read more

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Read more

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Read more

Hyundai на 4 нозе: Електромобилот изгледа како од филм, но производителот има сериозни планови

Read more
 

Автомобили

  • filter

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Читај повеќе

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Читај повеќе

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе

Продажба на автомобили во ЕУ: Дизел и електричните автомобили се речиси изедначени

Читај повеќе