Прототипот Škoda Fabia RS Rally2 претставен во прашки музеј

Škoda Fabia RS Rally2 по тестирањето на асфалтните рели етапи е изложена во колекцијата на Националниот технички музеј (НТМ) во Прага.

Во Националниот технички музеј во Прага Škoda Auto официјално го претстави еден од двата прототипа на Škoda Fabia RS Rally2, наменети за асфалтни рели. По тој повод, во чест на повеќе од 120 години достигнувања на оваа компанија во авто-мото спортот, беше изложен и мотоциклот L&K CCR. Послужи како основа за победничкото учество на шампионатот Дурдан во 1905 година. Покрај тоа, посетителите можат да го погледнат отворениот автомобил L&K RK/M, кој пред 110 години му обезбеди победа на познатиот гроф Александар „Саша“ Коловрат.

Мајкл Оелјеклаус, член на Управниот одбор за производство и логистика на Škoda, истакна:

„Конкурентните верзии на Škoda Fabia со децении успешно се натпреваруваат на меѓународни натпревари. Ова импресивно покажува дека нашата компанија и Чешка се познати во светот по техничката извонредност, извонредното прецизно производство и максимална доверливост во автомобилската индустрија. Актуелната Fabia RS Rally2 ги има сите предуслови да го продолжи успехот на својот претходник и да ја обликува долгата традиција на мотоспортот на нашиот бренд во годините што доаѓаат. Задоволен сум што денес го предаваме еден од двата прототипа на колекцијата на возила на Националниот технички музеј, со што го одржуваме долгорочното партнерство со оваа извонредна културна институција“.

Škoda Fabia Rally2 се надоврзува на наследството на еден од најуспешните светски тркачки автомобили во последниве години. За својот најнов модел, одделот Škoda Motorsport разви нов мотор, подобрена управливост, погонска единица и електроника и дополнително ја подобри безбедноста на возачот и совозачот. Обемните тестирања на асфалт, чакал и мраз во различни временски услови резултираа со тркачки автомобил кој е идеален за возачи кои се стремат кон победи и титули.

Fabia RS Rally2 е придвижуван од 1,6-литарски 4-цилиндричен мотор со турбо полнач. Се заснова на моторот 2.0 TSI од семејството на бензински TSI погонски единици EA888 кои исто така се наоѓаат под хаубата на актуелните модели на Škoda RS. Тековната верзија има моќност од приближно 214 kW (289 КС). Максималниот вртежен момент од 430 Nm се пренесува на сите четири тркала преку 5-степен секвенцијален менувач и диференцијал. Пошироката каросерија и подолгото меѓуоскино растојание ја подобруваат распределбата на тежината.

Тагови
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Концепти

Камион што поминува 5.000 километри годишно на сончева енергија

Read more

Volkswagen го покажа новиот модел ID - дали ќе влезе во производство?

Read more

Mercedes Vision One-Eleven е ѕвездата на автосаемот во Минхен

Read more

Volkswagen го претстави концептот ID. GTI, доаѓа и сериската верзија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Читај повеќе

Зошто отворот на резервоарот за гориво не е на исто место кај сите возила?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа новиот центар за безбедност на Audi вреден 100 милиони евра?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција од 13 автомобили вредни 50 милиони долари?

Читај повеќе

Што мислат возачите за автономните возила?

Читај повеќе

Само три Volkswagen модели ќе ја преживеат електрификацијата

Читај повеќе
  • filter

Пристигна: Новиот Volkswagen Tiguan има што да покаже

Читај повеќе

Маск ветува премаз што ќе спречи гребнатини на Cybertruck

Читај повеќе