Прв андерграунд фестивал Ослободуење на Скопје на 12 ноември во Хаус оф Леџендс

В сабота на 12 ноември со почеток од 19:00 часот во Хаус оф Леџендс во Железничка станица ќе се оддржи првото издание на фестивалот Ослободуење на Скопје, каде ќе настапат скопските андерграунд легенди: No Name Nation, Fluks, Лоши Деца, Brooka band и младите PrekuRed, како и диџеј ЖолтиМан.

Бендовите од двете гаражи кои повеќе од 20 години создаваат македонска андерграунд музика ве покануваат на одлична, бескомпромисно жустра журка, каде ќе се дочека празникот 13-ти Ноември, односно дека кога македонската престонина била ослободена од фашистичката окупација во Втората светска војна.

Цената на една влезница е 250 денари, а програмата започнува од 19:00 часот и ќе трае до после полноќ. Бендовите ветуваат одлична програма исполнета со нивните најпознати песни.

„Целта е преку музика од легендите на скопскиот андерграунд звук да се ослободи Скопје од кичерајот и шундот кој го држат под окупација“, велат организаторите.

Ова е прва година на фестивалот за кој се надеваме да стане традиционален и да порасне во позната скопска приказна за урбаниот подземен звук и борба.

Сите новости и евентуални промени можете да ги следите на Facebook настанот.

Remote video URL
Remote video URL
Remote video URL
Remote video URL
Remote video URL
Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

МК сцена

Златна бубамара за животно дело за Драган Мијалковски, групно фотографирање за пасош и лична карта за сите останати

Read more

Нацоски: Трпчески го дигна на нозе Милано

Read more

В сабота по 12-ти пат Земјотрес во МКЦ

Read more

Промовиран спотот за ремиксот на Магија - хитот од 1998 со нов модерен звук

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Кога глумците не глумеа

Читај повеќе
  • play_arrow

За новиот документарец на Netflix велат дека е еден од најморничавите

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најнеочекувани враќања на филмски ликови

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Џенифер Анистон блесна со нов стајлинг и разгоре гласини дека е свршена

Читај повеќе

Џоли изненади со нов изглед: Ја обои својата природна кафена коса

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот трејлер за крими серијата на Гај Ричи за Netflix ветува многу драма и акција

Читај повеќе

Најпопуларниот актер на денешницата дома нема интернет и не користи мобилен

Читај повеќе
  • play_arrow

Заврши снимањето на серијата The Penguin, Колин Фарел го игра смртниот непријател на Бетмен

Читај повеќе