НБА 2019/20

Прв пат по 10 години Лејкерс најдобри на Западот

Лос Анџелес Лејкерс ноќеска го завери првото место во Западната конференција, што е прво такво достигнување на тимот по цели 10 години.

На неутрален терен во Орландо, Лејкерс условно како гостин славеше над Јута Џез со 116:108 и со оваа победа го осигура првото место на Западот.

На натпреварот брилјираше Ентони Дејвис со 42 поена, 12 скокови и 4 асистенции, а втор најдобар стрелец беше Донован Мичел од Јута со 33 поени.

Remote video URL

Со скор од 51 победа и 15 порази Лејкерси се недостижни на врвот во Западната конференција пред второпласираниот градски ривал Лос Анџелес Клиперс кој има скор од 45 победи и 21 пораз. Лејкерс последен пат беа шампиони на Западот во региларниот дел во сезоната 2009/10.

Ноќеска се одиграа уште два натпревара во кои Њу Орлеанс Пеликанс со 109:99 го совлада Мемфис Гризлис, а Филаделфија 76-ерс тесно со 132:130 беше поуспешна од Сан Антонио Спарс.

реклама

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Кошарка

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Read more

Лејкерс ја менуваат стратегијата поради Јокиќ

Read more

НБА ја прогласи идеалната петорка за сезоната 2019/20

Read more

Јокиќ и Мареј го надминаа достигнувањето на Џордан

Read more

Спорт

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Читај повеќе

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Читај повеќе

Sky Sport Italia: Падна договор меѓу трите клуба, Џеко заминува во Јуве

Читај повеќе
  • play_arrow

Шкендија во Романија го продолжи европскиот сон, на ред е Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Хајдук ја исфрли Ренова од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Читај повеќе