УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

Прв пат по 1946 година Барса прими 8 голови

Катастрофален и понижувачки пораз ѝ нанесе минхенски Баерн на големата Барселона давајќи ѝ дури 8 голови, нешто што на Каталонците не им се случило од далечната 1946 година.

Во осминафиналето од тогашниот Копа дел Хенерал, денешен Копа дел Реј, Севиља ја понижи Барселона победувајќи ја со неверојатни 8:0 во првиот натпревар. Реваншот Барса го доби со пирови 1:0 и доживеа елиминација.

Сѐ до вчера тоа беше последен натпревар на кој Каталонците примиле толку многу голови. Сѐ додека не почна Баерн да ја полни нивната мрежа.

Забрефтаните Германци уште во 4. минута ја отворија гол-серијата со погодокот на Томас Милер на асистенција на Роберт Левандовски. Барса брзо се врати во игра, по само три минути и тоа со автоголот на Дејвид Алаба.

Милер го отвора резултатот

За ново водство на „Баварците“ се чекаше до 22. минута кога погоди Иван Перишиќ. Во 27. минута Серж Њабри и во 31. Томас Милер се погрижија Баерн да замине на пауза со висока предност од 4:1.

Луис Суарес врати некаква надеж за Барса со голот за 4:2 во 57. минута, но само 6 минути подоцна Џошуа Кимих повторно направи три гола разлика.

Во последните десетина минути германската машина продолжи да меле и да билда гол-разлика. Левандовски во 82. минута и нововлезениот Филипе Кутињо со два брзи гола во 85. и 89. минута се погрижија Барса да си замине дома понижена.

Баер е во полуфиналето каде го чека својот противник, а ќе го дознае вечерва откако Манчестер Сити и Лион ќе го одиграат својот натпревар. Другата полуфинална двојка е изненадувањето Лајпциг против претендентот ПСЖ.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Фудбал

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Read more

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Read more

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Read more

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Read more

Спорт

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Читај повеќе

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Читај повеќе

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Читај повеќе

Sky Sport Italia: Падна договор меѓу трите клуба, Џеко заминува во Јуве

Читај повеќе
  • play_arrow

Шкендија во Романија го продолжи европскиот сон, на ред е Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Хајдук ја исфрли Ренова од Лига Европа

Читај повеќе