Прв поглед на тунелот кој Eлон Маск го гради под Лос Анџелес

После речиси пет месеци, милијардерот Eлон Маск конечно го заврши копањето на тунелот под Лос Анџелес, кое го изведува неговата компанија „Boring“.

Маск има за цел со подземна мрежа на тунели да го реши проблемот со сообраќајни гужви во Лос Анџелес, а во иднина и во други градови ширум светот.

Маск, кој е познат како основач на Tesla Motors  и Space X, објави фотографија на Твитер, на која за прв пат може да се види како ќе изгледа внатрешноста на тунелот, кој ќе служи како пробен полигон за идната подземна мрежа.

Се чини дека дел од тунелот на фотографијата е потполно завршен, со поставување на кабли и вентилација.

Маск изјави дека работата продолжува и дека сака да ископа тунел од аеродромот до авто – патот 101, а за тоа би било потребно да помине од Санта Моника, Брентвид, можеби и Беверли Хилс.

„Делот на фотографијата е долг повеќе од 200 метри. Вкупно би требало да биде 3 километри и да биде завршен за три или четири месеци“, напиша Маск во твитот.

Првобитно му било ограничено тестирањето на новиот систем само на имотот на компанијата, но подоцна Маск доби зелено светло дека може да копа тунел кон градот.

Крајната цел на Маск е да изгради пространа мрежа на подземни тунели во кои со платформи на шини ќе превезува возила до одредени точки со брзина од 200 километри на час. 

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Read more

На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Технологија

Прв поглед на тунелот кој Eлон Маск го гради под Лос Анџелес

Прв поглед на тунелот кој Eлон Маск го гради под Лос Анџелес

Read more
Samsung го претстави таблетот Galaxy Tab A

Samsung го претстави таблетот Galaxy Tab A

Read more
Саудиска Арабија - прва земја во светот која даде државјанство на робот

Саудиска Арабија - прва земја во светот која даде државјанство на робот

Read more
Sony ќе лансира ново роботско куче во ноември

Sony ќе лансира ново роботско куче во ноември

Read more

Кајгана ТВ

  • play_arrow
Сите се експерти за корона вирус, фејл компилација

Сите се експерти за корона вирус, фејл компилација

Читај повеќе
Фудбалери кои одбиле да заминат од клубот – мудар потег или најголемата грешка во кариерата?

Фудбалери кои одбиле да заминат од клубот – мудар потег или најголемата грешка во кариерата?

Читај повеќе
Како изгледаше одбојкарското славје на Србија среде Париз

Како изгледаше одбојкарското славје на Србија среде Париз

Читај повеќе
Интер моќно со Лече во ревија на убави голови

Интер моќно со Лече во ревија на убави голови

Читај повеќе
„Чук, чук, отворете ми!“

„Чук, чук, отворете ми!“

Читај повеќе
Како стапалата да изгледаат помали?

Како стапалата да изгледаат помали?

Читај повеќе
Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Читај повеќе
Се враќаат во мода: Каубојките хит оваа есен

Се враќаат во мода: Каубојките хит оваа есен

Читај повеќе
Кратете ја косата во зависност од нејзината должина

Кратете ја косата во зависност од нејзината должина

Читај повеќе