Прв полициски час во Холандија по Втората светска војна

Холандската Влада најави воведување на полициски час од задутре, во обид да го спречи ширењето на новиот вид на коронавирус во земјата.

Тоа ќе биде прв полициски час кој е воведен во оваа европска држава по Втората светска војна.

Полицискиот час би им овозможил само на луѓето со итни потреби да ги напуштат своите домови во периодот меѓу 20:30 часот и 4:30 наутро од петок навечер.

Училиштата и малите продавници веќе се затворени од средината на минатиот месец, по затворањето на баровите и рестораните два месеца претходно.

Овој „локдаун“ ќе остане во сила најмалку до 9 февруари, изјави минатата недела премиерот Марк Руте.

Според последните податоци, во Холандија досега се евидентирани 921.580 случаи на зараза со COVID-19, од кои 13.162 се починати.

реклама

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Read more

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Свет

Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Read more

Во Русија почна тестирањето на вакцината Sputnik V Light

Read more

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Read more

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Read more
 

Вести

Кривични за лица кои на граница прикажале фалсификувани ПЦР тестови

Читај повеќе

721 нов случаj на COVID-19 од 3.816 тестирања

Читај повеќе

Протест против градење висококатници во Ѓорче Петров

Читај повеќе

Тетин се обидел да изврши обљуба врз неговите две внуки

Читај повеќе

Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Читај повеќе

Во Русија почна тестирањето на вакцината Sputnik V Light

Читај повеќе

Контрола во угостителски објект во тетовско, приведени сопственикот и 18 странски државјанки

Читај повеќе

Приведени 18 лица во угостителски објект во Стајковци

Читај повеќе

Во Хрватска потврдени два случаи на јужноафриканскиот сој

Читај повеќе