МЕДИТЕРАНСКИ ИГРИ АЛЖИР 2022

Прв пораз на македонските ракометари на Медитеранските игри

По стартната победа над Грција и ремито против Алжир, македонската машка ракометна репрезентација го претрпе првиот пораз на Медитеранските игри, откако вечерва во рамки на 3. коло од групната фаза загуби од фаворитот Шпанија со 33:21 (14:8).

Фото: МОК

Најефикасен во македонскиот состав беше Мартин Серафимов со 8 голови.

Во последното коло македонските ракометари утре ќе играат против Турција со императив да победат за да ги задржат шансите за борбата за медали.

Покрај победа над Турција, за пласман во полуфиналето на избраниците на селекторот Кирил Лазаров ќе им биде неопходен и триумф на Шпанија над домаќинот на Медитерански игри, Алжир, со што повисока разлика.

Вечерва својот натпревар го играат Алжир и Грција.

Табела:

  1. Шпанија 6 77:41
  2. С. Македонија 4 85:76
  3. Алжир 4 56:51
  4. Грција 0 21:39
  5. Турција 0 46:78
реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Ракомет

Лесјак и Дејвис промовирани во нови ракометари на Еурофарм Пелистер

Read more

Дејан Манасков нов ракометар на Вардар 1961

Read more

Скопје од денеска домаќин на Светското првенство за ракометарки до 18 години

Read more

Црногорецот Добрковиќ нов ракометар на Вардар 1961

Read more
 

Спорт

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе

Баерн радикално штеди: Без гас и топла вода на Алијанц Арена

Читај повеќе

Чави ентузијаст пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Зверев откри дека има дијабетес и отвори фондација

Читај повеќе

Дали „деветката“ во Челси е проколната?

Читај повеќе

Конте: Мразам лажговци

Читај повеќе

Фудбалер на Малме ја пропушти сопствената свадба поради натпревар

Читај повеќе