Крузер одбиен да влезе во Јамајка и Кајмански Острови

Прв случај на корона вирус во Мексико

Мексико за првпат регистрира случај на корона вирус во земјата откако двајца граѓани кои патувале во Италија имале позитивна дијагноза, а две карипски земји, Јамајка и Кајмански острови, одбиле влез на крузер во своите води.

Според Уго Лопез Гател, заменик министер за здравство, едниот од заболените е во Мексико Сити, а другиот во северната држава Синалоа. Според него, тестовите за вториот случај сè уште не се готови, но „го третираме како потврдено“.

Заболените Мексиканци се чувствуваат добро.

Епидемијата на смртоносниот нов корона вирус Covid-19 се прошири од Кина во над 50 земји на сите континети, освен Антарктикот. Во целиот свет, речиси 88 илјади се инфициарни, а досега починаа 2,872 лица.

Денеска, крузер со 6.000 туристи на крстосување низ Карипското Море што бил одбиен да влезе во водите на Јамајка и на Кајмански Острови, му било одобрено да се закотви во пристаниште на Мексико.

На патниците ќе им биде дозволено да стапнат на копно се додека не ги поминат „лекарските стандарди“, изјави мексиканскиот претседател Мануел Лопез Обрадор.

Бразил синоќа го потврди првиот случај на коронавирус во Јужна Америка.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Свет

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Шведски епидемиолог: Требаше порано да се затвориме

Read more

Објавена снимка од падот на патничкиот авион во Карачи

Read more

СЗО: Јужна Америка е ново жариште на COVID-19

Read more

Вести

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Читај повеќе

Јовески: Пандемијата со COVID-19 одлага одредени дејствиjа по предметите на СЈО

Читај повеќе

Почина затвореник од КПУ Идризово

Читај повеќе

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Читај повеќе

Најмалку 10 физички пресметки и нарушувања на јавниот ред и мир во 24 часа

Читај повеќе

Шведски епидемиолог: Требаше порано да се затвориме

Читај повеќе

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирус

Читај повеќе

Објавена снимка од падот на патничкиот авион во Карачи

Читај повеќе

Нови 37 заразени, нема починати од COVID-19

Читај повеќе