Прв смртен случај од новиот корона вирус во Европа

Кинески турист, кој од провинцијата Хубеи пристигнал во Париз, почина откако неколку дена беше во критична состојба.

– Кинескиот турист пристигна во Франција од провинцијата Хубеи во Париз на 16 јануари. Тој беше хоспитализиран и изолиран до 25 јануари. Неговата состојба забрзано се влоши и неколку дена беше во критична состојба, поради што беше префрлен на интензивна нега, изјави француската министерка за здравство Агнес Бузин.

Таа додаде дека неговата ќерка, која исто така е заразена со новиот Covid-19 и е во истата болница, повеќе не е во животна опасност.

Досега во Кина од новиот корона вирус починаа 1.523 лица, а инфицирани се 66.492 луѓе.

Од декември досега болеста се прошири во повеќе од 20 земји, а Египет вчера пријави прв регистриран случај во Африка. Во 24 држави регистрирани се речиси 450 заболени лица од новиот Covid-19, од кои тројца починаа.

Во Кина се воведени драстични мерки за запирање на епидемијата. Градови во провинцијата Хубеи, со повеќе од 60 милиони жители, ставени се во карантин.

Во меѓувреме, на сите граѓани кои се враќаат во Пекинг од празниците им е наложено да бидат во карантин – или во сопствениот дом или да се подложат на 14-дневно колективно набљудување.

– Тие кои ќе одбијат да останат во своите домови или не сакаат централизирана опсервација и други превентивни мерки и контрола ќе бидат санкционирани, се наведува во соопштението на работната група за превенција од вируси во Пекинг.

реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Торнадо снимено во Далмација

Read more

Свет

Рохани е бесен: Новите американски санкции врз Иран се дивјаштво

Read more

Во САД веќе има 7 милиони заразени со коронавирус

Read more

Обединетото Кралство во следните 4 години во СЗО ќе партиципира со 430 милиони фунти

Read more

Папа Франциск: Да се исправат неправдите, да се заштитат сиромашните, мигрантите…

Read more

Вести

Дневен корона биланс: 141 новозаразен и 1 починат

Читај повеќе

Филипче: Засега нема потреба од допoлнителни рестриктивни мерки

Читај повеќе

ЕСС: Четвртиот пакет мерки тежок 350 милиони евра вклучува поддршка за најпогодените сектори и категории на граѓани

Читај повеќе

Кривична пријава за 10 дрвократци кои нападнаа полициски службеници

Читај повеќе

Рохани е бесен: Новите американски санкции врз Иран се дивјаштво

Читај повеќе

Поддршка од 200 милиони евра за земјоделците, субвенции, прилагодување со агрополитиката на ЕУ, вети Хоџа

Читај повеќе
  • play_arrow

Торнадо снимено во Далмација

Читај повеќе

Во САД веќе има 7 милиони заразени со коронавирус

Читај повеќе

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје поради „Прв до врв“

Читај повеќе