НБА 2022/2023

Прв трипл-дабл во кариерата за Инграм, со совршена игра испиша историја

Ноќеска во НБА се одиграа само четири натпревари, а најзабележителен поединец беше Брендон Инграм кој оствари трипл-дабл во победата на Њу Орлеанс.

Њу Орлеанс Пеликанс триумфираше над Шарлот Хорнетс со 115:96, а феноменален беше Инграм кој натпреварот го заврши со 30 поени, 11 скока и 10 асистенции.

Тоа беше првиот трипл-дабл за Инграм во неговата кариера, а стана само третиот играч во историјата на Њу Орлеанс кој имал трипл-дабл со 30 поени.

Тој исто така стана само осмиот играч во историјата на НБА со трипл-дабл со 30 поени без ниту една загубена топка.

URL

На другата страна најзабележителен беше Ник Ричардс кој постигна 9 поени со 14 скока.

Remote video URL

Во највозбудливиот натпревар на вечерта се сретнаа Бруклин Нетс и Кливленд Кавалирс, а гостите славеа со 116:114. Еван Мобли го предводеше Кливленд до победата со 26 поени и 16 скока, додека Спенсер Динвиди постигна 25 поени и 12 асистенции за поразениот тим.

Remote video URL

Орландо Меџик го совлада Њујорк Никс со 111:106 на крилата на Паоло Банчер (21 поен, 6 скокови), додека Каваи Ленард (32 поени, 6 скока, 6 асистенции) ги предводеше ЛА Клиперс до победата над Оклахома Сити од 127:105.

Remote video URL
Remote video URL

Резултати:

Орландо Меџик - Њујорк Никс 111:106
Бруклин Нетс - Кливленд Кавалирс 114:116
Њу Орлеанс Пеликанс - Шарлот Хорнетс 115:96
Лос Анџелес Клиперс - Оклахома Сити 127:105

Табела:

реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Кошарка

Скоти Пипен: Мајкл Џордан беше ужасен играч

Read more

Везенков оди во НБА, ќе го засили Сакраменто

Read more

Бостон го победи Мајами и се доближи до пресврт досега невиден во историјата на НБА

Read more

Тејтум не дозволи елиминација: Бостон го победи Мајами и намали на 3-1

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Читај повеќе

Голманот на ПСЖ приклучен на апарати откако падна од коњ

Читај повеќе

Додека ПСЖ славеше титула, Нејмар играше покер  - пријавил дека е повреден

Читај повеќе
  • play_arrow

Жиру за победа на Милан во Торино и пласман во ЛШ

Читај повеќе

Пред Роналдо беше лидер: Ал Наср остана без титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Џака преку социјалните мрежи се збогуваше со фановите на Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе ѝ го раскрвари носот на девојка на трибините

Читај повеќе

Фјури му испрати договор на Џошуа за борба на Вембли во септември

Читај повеќе