Прв во историјата на BMW: M3 Touring доаѓа во 2022

BMW ќе ја прошири својата понуда на M performance модели, така што ќе го приклучи таму првиот M3 Touring во историјата на германскиот автомобилски гигант.

Првиот тест-прототип на моќниот караван M3 Touring наскоро ќе влезе во фазата „развој на пат“, а новиот модел се очекува во 2022 година.

M3 Touring ќе му овозможи на BMW конечно да има директен ривал на веќе добро познатиот адут на Audi - RS4 Avant.

Германската компанија го најави M3 Touring како „остварување на сонот“, автомобил кој на проширената M понуда ќе ѝ донесе „неспоредлива разноврсност на модели“.

Овој модел ќе си го најде местото до новата M3 лимузина и M4 Coupe, модели кои се очекува да бидат претставени во септември. Следната година ќе стигне M4 кабриолет.

Списанието Autocar уште во 2018 година објави дека во BMW сериозно размислуваат за модел M3 Touring, кој сега и официјално е потврден. Автомобилот наскоро се очекува да биде тестиран на улица, а потоа и на патеката Нирбургринг.

Техничките детали уште не се познати, освен податокот дека M3 Touring ќе има 6-цилиндарски M турбобензинец. Се очекува дека овој модел ќе дели многу карактеристики со новата M3 лимузина и со моделот M4, кои имаат S56 твин-турбо трилитарски мотор кој во стандардна конфигурација развива 473 коњски сили.

BMW никогаш досега немале M3 Touring во понудата, а во 2000 година имаше протоптип базиран на третата генерација на моделот. Многу новинари го повозија, но автомобилот не влезе во производство.

Remote video URL
Тагови
реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Read more

Концепти

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Read more

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Read more

Новиот Nissan GT-R R35 Final Edition ќе развива 710 КС

Read more

Dacia со тизери ги најави новите Sandero, Sandero Stepway и Logan

Read more

Автомобили

  • filter

Ford има одговор за Model Y на Tesla

Читај повеќе
  • play_arrow

Автопилотот на Tesla „киксна“ на европскиот тест за безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi: Иднината е во ставот

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот кабриолет на BMW

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави i20 N Line - компактен автомобил со одличен дизајн

Читај повеќе
  • play_arrow

Креш тест еволуција: Безбедноста на атомобилите некогаш и сега

Читај повеќе
  • filter

Dacia го претстави новиот Sandero од третата генерација

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi S8 или Bentley Flying Spur: Кој е побрз?

Читај повеќе

Германците рушат митови: Поевтино е да возите на струја или на дизел?

Читај повеќе