Прва држава го прифати предлогот на Инфатино за именување стадиони по Пеле

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, на комеморацијата на Пеле предложи секоја земја да именува барем еден стадион по оваа легенда, а сега се појави првата земја која одговори на овој бизарен предлог.

Инфантино предложи по легендарниот Бразилец, кој почина на крајот на 2022 година на 82-годишна возраст по битка со ракот, да се именуваат стадиони ширум светот и по еден во секоја земја.

Со должна почит кон ваквата легенда, многумина овој предлог го означија како бизарен, но сигурно е дека некои земји ќе одговорат на повикот на Инфантино. Поточно, некои веќе одговорија.

Првата земја која одлучи да именува стадион по Пеле е Зелен 'Рт, позната и како Зелено'ртски Острови. Оваа африканска постровска држава со необично име во 2013 година услои уредба со која препорачува името на државата на странски јазици да не се преведува, што би значело дека на македонски треба да се вика Кабо Верде, но тоа не е пракса во македонскиот јазик.

Премиерот на Зелен 'Рт, Жузе Улисес Куреја и Силва, потврди дека стадионот „Насионал де Кабо Верде“, кој има капацитет од 15.000 седишта и каде домаќин е репрезентацијата на оваа земја, ќе биде именуван како стадион „Пеле“ во чест на легендата на светскиот фудбал.

„Како почит и признание за овој лик кој нѐ направи сите нас големи, ја претставувам акцијата за именување на нашиот национален стадион во стадион 'Пеле'. Се надевам дека повеќе земји ќе го следат нашиот предлог“, напиша Силва на Facebook.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Фудбал

Тројца главни кандидати за Златната топка: Кој ќе биде најдобриот играч во светот?

Read more

Модриќ стана капитен на Реал

Read more

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Read more

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Read more
 

Спорт

Тројца главни кандидати за Златната топка: Кој ќе биде најдобриот играч во светот?

Читај повеќе

Модриќ стана капитен на Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Читај повеќе

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Читај повеќе
  • play_arrow

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Читај повеќе

Клинсман бара да се укине правилото за пет измени

Читај повеќе

Тадиќ поради лошиот однос со Пикси повеќе нема да игра за Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Читај повеќе

Како Барселона ќе се збогати поради повредите на своите играчи?

Читај повеќе