Прва фотка од Ѓоковиќ по операцијата: На патерици се прости од Париз

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го оперираше менискусот на десното колено, а денеска потврди дека сѐ поминало добро преку фотографија на која се гледа како се движи со помош на патерици.

Ѓоковиќ мораше да се повлече од Ролан Гарос откако заработи повреда на исцрпувачкиот натпревар против Аргентинецот Франсиско Серундоло. Беше подложен на магнетна резонанца, која ја откри состојбата на неговото колено, по што реши да не губи време и веднаш да оди на операција.

„Изминатиот ден морав да донесам некои тешки одлуки откако доживеав кинење на менискусот за време на мојот последен натпревар. Сè уште обработувам сè, но среќен сум што можам да известам дека операцијата помина добро. Многу сум благодарен на тимот лекари што беа тука за мене“, напиша Новак, кој се прости од настапот и престојот во Париз.

Најважно за Ѓоковиќ е што на артроскопијата е утврдено дека не се работи за сериозен тип на повреда на менискусот за која би била потребна долготрајна пауза. Затоа, српскиот тенисер може да се надева на брзо враќање на терените.

Познато е и колку време Србинот треба да отсуствува од терените, а тоа е 3 недели. Тоа значи дека ќе го пропушти Вимблдон, но ќе биде подготвен за Олимписките игри во Париз кои почнуваат на 27 јули.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Тенис

Вимблдон зад сцената: Како се реализира тениски пренос?

Read more

Ѓоковиќ го прозва својот долгогодишен спонзор

Read more

Медведев го елиминираше носителот број 1, Јаник Синер

Read more

Откриена вистинската причина за лутата реакција на Ѓоковиќ на Вимблдон

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе

Мбапе ја доби „деветката“ на Бензема во Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Експерт за ВАР објасни зошто беше досуден пенал за Англија

Читај повеќе

Кој ќе биде судија за финалето на ЕУРО 2024?

Читај повеќе

Кејн испиша историја: Ниту еден Европеец досега не успеал во тоа

Читај повеќе

Вимблдон зад сцената: Како се реализира тениски пренос?

Читај повеќе
  • play_arrow

Невиден хаос на Копа Америка: Дарвин Нуњес се тепаше со навивачите, со столче отиде на трибина

Читај повеќе