ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

Прва победа на Тухел со Челси

Екипата на Челси го победи Барнли во натпреварот од 21-то коло во Премиер лигата на Англија со резултат 2:0, што е прв триумф на германскиот стручњак Томас Тухел на клупата на „Сините“.

По нешто помирен почеток на натпреварот, Челси поведе на крајот на првото полувреме кога Сесар Аспиликуета ја претвори во гол асистенцијата на Хадсон-Одои. Прашањето за победникот го реши Алонсо во 84-та минута кога погоди по асистенција на Пулишиќ.

Ова е деветта сезонска победа на Челси и во моментов се наоѓаат на седмата позиција во Премиер лигата со 33 освоени бодови. Интересно е што денешната победа е прва за тренерот на тимот на Стемфорд Бриџ, Томас Тухел.

URL

Од друга страна, Барнли по ова коло останува на 16-то место со 22 освоени бода, осум повеќе од Фулам кој е во зоната за испаѓање.

Во следното коло Челси игра против Тотенхем, а Барнли на домашен терен игра против Манчестер Сити.

реклама

Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

Read more

Најдобрите љубовни комбинации во хороскопот

Read more

Убавица на денот: Ноам Алон

Read more

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Read more

Фудбал

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Read more

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Read more

Меси постави нов рекорд

Read more

Ибра потпишува нов договор со Милан

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Читај повеќе

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси постави нов рекорд

Читај повеќе

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе