Прва прекугранична трка во историјата на Светскиот куп во скијање

Светскиот куп во скијање од сезоната 2022/23 во својот натпреварувачки календар за прв пат во историјата ќе има прекугранична трка, чиј старт ќе биде во Швајцарија, а целната рамнина во Италија, соопшти Меѓународната скијачка федерација (ФИС).

Трките во спуст и велеслалом во машка и женска конкуренции ќе се одржуваат во октомври или ноември на планината Матерхорн на Aпенинските Алпи, во чие подножје е лоциран познатиот зимски центар Цермат.

Патеката ја трасираше олимпискиот шампион во спуст од 2010 година, Швајцарецот Дидје Дефаго, а локалните организатори соопштија дека тоа ќе биде најдолгиот спуст во должина од 5 километри со проектирано време од околу 2 минути и 45 секунди од стартот до целта.

„Многу сум возбуден што прифаќаме идеи кои го придвижуваат нашиот спорт и нудат нови можности“, порача претседателот на ФИС, шведскиот милијардер Јохан Елиаш.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за јуни: Три знака ќе добијат судбоносни шанси и понуди

Read more

7 знаци дека имате IBS - синдром на нервозно дебело црево

Read more

Зошто шишињата за вино не се 1 литар туку 0,75 литри?

Read more

Месечен финансиски хороскоп за јуни: Нова работа за Бикот, Скорпијата ги решава долговите

Read more

Останати спортови

Откажана Мото ГП трката во Индија

Read more

Контроверзниот Кирјос сака да се проба во бокс, веќе има список со противници

Read more

Поразениот Фјури со тешка повреда во болница го испратил победникот Усик

Read more

Бекеле по 12 години повторно на Олимписките игри

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Нема шега со Нејмар: Како одмазда за мала шега со нож му ги дупна гумите на Лоди

Читај повеќе

Несигурност во Интер: Нуди 8, а Лаутаро бара 12 милиони евра плата

Читај повеќе
  • play_arrow

McLaren Senna постави нов рекорд на патеката каде Аиртон ја имаше најголемата победа

Читај повеќе

Мбапе конечно објасни: Останав во ПСЖ поради Мундијалот, сега одам понатаму

Читај повеќе

Газдата на Јунајтед има 5 строги правила: Кој тренер ќе се нафати да ги следи?

Читај повеќе

ПСЖ нуди 100 милиони евра за ѕвездата на Наполи

Читај повеќе

Олимпијакос испиша историја со победнички гол во 116-та минута

Читај повеќе

Компани е нов тренер на Баерн: Се радувам на предизвикот

Читај повеќе

Андов: Против Молдавките одиме на две победи

Читај повеќе