Прва прес-конференција за инцидентот со Болдвин, полицијата нема уапсено никого

Полицијата во Санта Фе одржа прес-конференција во 18 часот за да извести за новите детали за убиството на Халина Хачинс на сетот на филмот „Rust“.

Ова е прва ваква конференција по трагичното убиство на снимателката.

Да потсетиме, инцидентот се случи во четвртокот попладне за време на снимањето на „Rust“ на ранчот Бонанца Крик јужно од градот Санта Фе.

Актерот Алек Болдвин смртно ја застрела директорката на фотографија Халина Хачинс и го рани режисерот Џоел Соуза додека репетирал пиштол, за кој му било кажано дека е празен реквизит и дека не е опасен.

Окружниот шериф Адам Мендоза и Мери Кармак-Алтвис, окружен обвинител во Санта Фе, им кажаа на новинарите нови официјални информации за случајот. Мендоза рече дека двајца членови на тимот, помошник-режисерот и задолжениот за оружјето, ракувале со огненото оружје пред актерот Алек Болдвин да го испука смртоносниот истрел.

„Сите три лица соработуваат во истрагата и дадоа изјави“, рече Мендоза.

„На сетот беа запленети околу 500 парчиња муниција“, рече Мендоза, додавајќи дека доказите ќе бидат доставени до ФБИ на понатамошна обработка. Тој рече дека е премногу рано да се коментираат можни обвиненија.

Мендоза рече и дека „на сетот се пронајдени и други опасни куршуми“. Тој додаде дека најверојатно истиот куршум што ја убил Хачинс завршил во Соуза.

Окружниот обвинител Мери Кармак-Алтвис истакна дека истрагата за инцидентот сè уште е во тек, но дека е подготвена да „поднесе кривична пријава“ доколку е потребно.

„Морам да нагласам дека целосната и темелна истрага е од клучно значење за нас. Ги разгледуваме фактите и доказите и ги поврзуваме со законот на Ново Мексико“, рече Кармак-Алтвис, истакнувајќи дека нејзината канцеларија „ќе се погрижи оваа истрага да биде спроведена до највисоки стандарди“.

Засега никој не е уапсен за убиството на Халин Хачинс и никој не е обвинет, пишува BBC.

Remote video URL
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Филм & ТВ

Пред Нова година почнува 6. сезона на „Преспав“

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Линдзи Лохан се сврши со банкар од Дубаи

Read more

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Read more
 

Сцена

  • filter

Пред Нова година почнува 6. сезона на „Преспав“

Читај повеќе

Кои музичари останаа најбогати и покрај пандемијата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Линдзи Лохан се сврши со банкар од Дубаи

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 женски групи кои повеќе не постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

Студент од Северна Кореја осуден на смрт поради криумчарење на серијата „Squid Game“

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за новиот филм „American Refugee“

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот документарец за Битлси го демистифицира распаѓањето на Фамозната четворка

Читај повеќе