ЕНДУРО 2020

Прва трка од Ендуро шампионатот за 2020 над велешкото езеро Младост

Во организација на Мото клубот Мото-Велес, во соработка со Мотоциклистичката федерација на Македонија (МФМА) и Општина Велес, денеска ќе се одржи првата трка од државниот Ендуро шампионат за 2020 година.

Како што информира за МИА Сашко Ванов од Мото клубот Мото Велес, околу 50 учесници  од земјава ќе се натпреваруваат во класите  E1, E2, E3, и Велес Оф Роуд за возачи аматери.

Тој потенцира дека ќе ги почитуваат препораките на Агенцијата за млади и спорт за трка во услови на состојба на COVID-19, додавајќи дека сепак се работи за индивидуален спорт каде нема контакти меѓу возачите.

Стартот на трката е во 11 часот, а околу 16 часот е предвидено прогласувањето на победниците во сите класи и категории.

Како што информира Ванов, ќе се возат четири круга по 25 километри со еден ендуро тест во секој круг каде ќе се мери времето.

реклама

Останати спортови

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Read more

Forbes ги прогласи највредните спортски клубови

Read more

Првпат по 28 години откажан Охридскиот маратон

Read more

Спорт

Арсенал дава 18 милиони фунти за да се ослободи од Озил

Читај повеќе

Надал: Ги почитувам тенисерите кои решија да играат на УС Опен, можеби им требаат пари

Читај повеќе

Откако го пропушти Санчо, Јунајтед ќе го брка Даглас Коста

Читај повеќе
  • filter

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Читај повеќе

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Читај повеќе

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Читај повеќе

Фоланд: Не се плашиме, можеме да го исфрлиме Интер

Читај повеќе

Македонските претставници во Лига Европа ги дознаа противниците

Читај повеќе

Слатка одмазда: Лајк од Манџукиќ за отказот на Сари

Читај повеќе