Првата бета верзија за Android 14 е тука – што има ново?

Google ја објави првата бета верзија на Android 14, откако објави два прегледа за програмери во февруари и март.

Ова значи дека сега можете лесно да ја тестирате претстојната верзија на Android, дури и ако не сте девелопер, со едноставно најавување на вашиот компатибилен уред Pixel на веб-страницата на Android Beta.

Исто така, ќе ја добиете надградбата автоматски ако веќе сте регистрирани на програмата Android 13 QPR Beta.

Кога станува збор за она што го носи првото бета ажурирање, искуството за навигација со гестикулација е променето, бидејќи сега на секоја апликација имате стрелка на левата страна што значи враќање назад. На овој начин, според Google, желбата е да се подобри разбирањето и корисноста на движењата наназад. Исто така, ја надополнува позадината и темата на уредот.

Покрај тоа, Android 14 Beta 1 ги подобрува и јазичните поставки за апликациите, кои беа воведени на Android 13. Така, тастатурата ќе го знае јазикот на корисничкиот интерфејс на апликацијата.

Претходно дознавме дека Android 14 ќе донесе подобра приватност, безбедност и перформанси, а подобрено е и искуството за користење таблети и уреди на преклоп.

Android 14, исто така, носи подобрен стил на интерфејс во некои области, заедно со промени на API врз основа на повратни информации од Developer Preview 1. Исто така, има интегрирана поддршка за дозволување апликациите да пристапуваат само до избраните фотографии и видеа, да пристапуваат до сите или воопшто да не даваат пристап.

Покрај тоа, Android 14 доаѓа и со оптимизации на системот за управување со меморијата на Android, што го подобрува искористувањето на ресурсите додека апликациите работат во заднина.

Оваа бета верзија ќе биде проследена со друга во мај, според временската рамка за објавување на Google. Се очекува стабилното ажурирање на Android 14 да започне да се прикажува на телефоните на Google Pixel во август и септември.

URL
Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Софтвер

Откриена Android апликација која ги снима корисниците, ако ја имате – избришете ја

Read more

Како Google Maps да престане да ви работи во позадина?

Read more

Шпионски софтвер може да го зарази вашиот телефон без ниту еден клик

Read more

Првата бета верзија за Android 14 е тука – што има ново?

Read more
 

Гик

Honda претстави авион со луксузна кабина и систем за автоматско слетување

Читај повеќе

Запознајте го најопасниот USB кабел

Читај повеќе

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Читај повеќе

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе