Првата електрична Vespa пристигнува овој октомври

Еколошки свесните мотоциклисти наскоро ќе можат да го возат електричниот Vespa скутер, првиот од својот вид. Vespa Elettrica почнува да се произведува од наредниот месец, а веќе од октомври ќе биде достапна на европскиот пазар.

Првите примероци на Vespa Elettrica ќе можат да се нарачаат онлајн, а веќе од почетокот на наредната година овој модел ќе биде достапен и на американскиот пазар.

Vespa Elettrica има максимална автономија до 62 километри, но затоа батеријата се полни целосно за само четири часа. Од компанијата велат дека, се очекува батеријата да трае 1.000 полнења, односно скоро 10 години употреба, пред нејзиниот капацитет да се намали на 80%.

Засега не се познати информации околу максималната брзина на овој скутер, но компанијата откри дека со користење на Eco mode на батеријата максималната брзина која тој може да ја достигне е 30 км/ч.

Од светлата страна, Vespa Elettrica е многу тивок скутер кој има голем број AI функции, вклучувајќи ја можноста за детектирање на пешаци и возила, како и планер за алтернативно решение во сообраќајот кога улиците се преполни со возила.

Цената на Vespa Elettrica во моментов не е позната, но од компанијата изјавија дека тој би требало да чини отприлика исто колку поскапите модели на Vespa – околу 7.000 американски долари.

реклама

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Мотори

Segway го претстави електричниот крос мотор

Segway го претстави електричниот крос мотор

Read more
Првиот мотоцикл на Aston Martin изгледа фантастично

Првиот мотоцикл на Aston Martin изгледа фантастично

Read more
Електричниот Harley-Davidson не ги исполни очекувањата

Електричниот Harley-Davidson не ги исполни очекувањата

Read more
Електричниот мотоцикл на BMW ни дава нова визија за иднината

Електричниот мотоцикл на BMW ни дава нова визија за иднината

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе