Останати спортови

Првата иранска боксерка може да заврши во затвор

18. април 2019 - 11:59 | Кајгана/МИА
Техеран, 18 април 2019 (МИА) – Садаф Кадим, прва жена боксер од Иран, го одложи враќањето дома од Франција, бидејќи за неа е издадена потерница за апсење.

Садаф Кадим во саботата ја победи француската боксерка Ана Шован и во план беше враќање во Техеран, заедно со тренерот.

Кадим е обвинета дека не ги почитувала правилата, во рингот била „несоодветно облечена“, бидејќи  носела маица со прерамки и шорц.

Садаф носела зелена маица, црвен шорц и бели стегачи. Тоа искомбинирано е како знамето на Иран. И покрај дозволата на Министерството за спорт на Иран, очигледно големиот пречек, на кој толку се надеваше, нема да го има.

– Се борев во легендарен натпревар во Франција. Носев опрема која во целиот свет е нормална, а се трудев и да ги почитувам обичаите на мојата земја. Носев хиџаб и мојот тренер е маж, и очигледно тоа некому не му се допадна, изјави Садаф Кадим.

Иранската амбасада во Франција исто така не сакаше да ја коментира оваа непријатна ситуација, а нивниот боксерски сојуз соопшти дека не организирал никакво натпреварување во женска конкуренција и оти секоја жена мора да го почитува кодексот, во спротивно ќе сноси последици, а законските казни се движат од финансиски до затворски во период да максимум два месеца. 

Коментирај