Првата пловна нуклеарна електрана на пат кон Арктикот

Москва, 23 август 2019 (МИА) – Русија денеска го покрена првиот пловен нуклеарен реактор во светот и го испрати на Арктикот и покрај предупредувањата на активистите за заштита на околината дека се работи за „Чернобил на мраз“.

Пловниот нуклеарен реактор „Академик Ломоносов“ денеска ќе исплови од арктичкото пристаниште Мурманск на пад долг 5.000 километри до североисточен Сибир.

Нуклеарната агенција „Росатом“ соопшти дека реакторот е поедноставна алтернатива од изградба на конвенционална нуклеарна електрана на терен, кој е замрзнат цела година.

Екологистите подолг период предупредуваат од опасноста на пловниот нуклеарен реактор „Академик Ломоносов“ нарекувајќи го „Чернобил на мраз“ и „нуклеарен Титаник“.

Патувањето на „Академик Ломоносов“ предвидено е да трае од четири до шест недели во зависност од временските услови и количеството на мраз на патот. Кога ќе пристигне во градот Певек, кој има 5.000 жители, во сибирскиот регион Чукотка, ќе ја замени локалната нуклеарна електрана. „Академик Ломоносов“ ќе биде пуштен во погон до крајот на годината и ќе служи за снабдување со енергија на нафтените платформи во регионот.

Изградбата на 144 метри долгиот „Академик Ломоносов“ почна во 2006 година во Санкт Петербург. Тој е тежок 21.000 тони и има два реактора со капацитет од 35 мегавати. Екипажот брои 69 лица, а бродот плови со брзина од 3,5 до 4,5 чворови.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

„La Casa de Papel“ добива петта и шеста сезона

Read more

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Свет

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

Read more

Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Read more

Прва жртва во протестите во Америка

Read more

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на Г7 самитот

Read more

Вести

Утре променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

СЗПМ: Пензионерите да ги почитуваат мерките, автобускиот превоз да се користи само кога е неопходно

Читај повеќе

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Читај повеќе

Мицкоски: Непријатно е во вакви услови да се зборува за избори

Читај повеќе

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

Читај повеќе

35 новозаразени и 5 починати во денешниот извештај

Читај повеќе

Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Читај повеќе

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Читај повеќе

Чулев: Управен суд ја поништи одлуката на Влада за 88 распоредувања во МВР

Читај повеќе