Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Според првото истражување кое се базира на податоци од терен, омикрон има „значајна“ способност на избегнување на имунитет стекнат по претходна инфекција со други соеви на SARS-CoV-2.

Резултатите покажуваат дека новата варијанта може да предизвика нов бран инфекции дури и меѓу популацијата со високо ниво на антитела.

Експерти од африканскиот Национален институт за заразни болести предупредуваат дека овие резултати имаат значајни последици на јавното здравје.

„Засега не е познато дали омикрон исто така го избегнува имунитетот создаден по вакцинација“, велат научниците во студијата.

Тие анализирале скоро 2.8 милиони потврдени случаи на зараза во Јужна Африка и откриле дека 35.670 луѓе повторно биле инфицирани со вирусот, пишува Sky News.

Студијата покажува дека опасноста од повторна зараза во текот на брановите поттикнати од соевите бета и делта биле помали во текот на првиот бран предизвикан од варијантата откриена во Вухан.

Ризикот од повторна инфекција со омикрон е 2.4 пати поголема отколку во првиот бран. Заклучокот е дека ширењето на оваа варијанта е поврзано со намалувањето на опасност од првата зарази и зголемена опасност од поновата.

Резултатите покажуваат дека овој сој ја има предноста повторно да ги инфицира оние луѓе кои веќе прележале ковид.

Во Јужна Африка целосно се вакцинирани околу четвртина од жителите, а имунитетот на жителите стекнат по зараза е доста висок бидејќи земјата мина низ неколку бранови на пандемијата.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Здравје

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Вакцините против коронавирус не влијаат на плодноста

Read more

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе