Први резултати од референдумот во Украина: Над 96% се за приклучување кон Русија

Првите делумни резултати од гласањето во четирите региони на Украина контролирани од Русија покажуваат дека огромно мнозинство од над 96% од гласачите поддржуваат приклучување кон Русија, пренесе РИА Новости.

Гласањето беше организирано во период од пет дена во Народните републики Донецк и Луганск (ДНР, ЛНР) и во регионите Запорожје и Херсон, кои заедно сочинуваат околу 15% од територијата на Украина.

РИА наведува дека првичното пребројување покажува дека мнозинството се движи од 96,97% во Херсонската област, врз основа на 14% од преброените гласачки ливчиња, до 98,19% во Запорошката област, врз основа на 18% од преброените гласови.

Во ДРН и ЛНР мнозинството за приклучување кон Русија е на ниво од нешто помалку од 98%, а преброени се 14, односно 13% од гласовите.

Претседавачот на Советот на Руската Федерација, Валентина Матвијенко, изјави дека во случај резултатите од референдумот да бидат позитивни, ова тело би можело да размисли за приклучување на споменатите области кон Русија веќе на 4 октомври.

Западот нема да ги признае резултатите од референдумот што беше спроведен во, според нив, недемократска процедура на територијата на друга земја.

реклама

Свет

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Read more

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Read more

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Read more

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Read more
 

Вести

Од утре во 10 часот протестите се селат пред бараките на Град Скопје

Читај повеќе

Доделени државните награди „Св. Климент Охридски“ за 2022 година

Читај повеќе

Импровизирана лабораторија со канабис откриена во Гевгелија

Читај повеќе

Индија е на пат да стане најголем увозник на руска нафта

Читај повеќе

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Читај повеќе

Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Читај повеќе

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Читај повеќе
  • play_arrow

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Читај повеќе

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Читај повеќе