Први снимки од силната експлозија во станбена зграда во Шведска

Б.С.Б.
/ 28.09.2021 / 12:00

Четири лица се тешко повредени во силна експлозија во шведскиот град Гетеборг, а полицијата истражува дали на местото на настанот имало експлозивна направа, пренесе Reuters.

Најмалку 16 лица се хоспитализирани откако рано утрово се случи силна експлозија во зграда. Пожарникарите ги спасуваа луѓето, извлекувајќи ги преку скали и прозорци од опожарената градба. Три жени и еден маж се здобиле со сериозни повреди.

Шведското радио SR соопшти дека околу 25 луѓе се однесени во различни болници во градот. Пожарот се уште не е под контрола, а станарите се евакуирани.

„Стотина луѓе се евакуирани, некои од луѓето скокаа од прозорци“, изјави шефот на спасувачката служба.

Засега не се познати причините за експлозијата, но истрагата е во тек и се чекаат првичните резултати.

URL
Remote video URL
Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Свет

Москва под локдаун: Низ градот само луѓе во заштитни одела кои ги дезинфицираат улиците

Read more

САД го издадоа првиот пасош со ознака за пол X

Read more

Хитлер доби QR код за зелен пасош, ЕУ на нозе

Read more

ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Read more
 

Вести

Три лица извршиле обљуба врз девојка од Крива Паланка

Читај повеќе

МЗ: На Инфективна почина 17-годишна пациентка заболена од COVID-19

Читај повеќе
  • filter

Москва под локдаун: Низ градот само луѓе во заштитни одела кои ги дезинфицираат улиците

Читај повеќе

Вo недела почнува зимското сметање на времето

Читај повеќе

Борисов: За Бугарија да ја поддржи Северна Македонија, бугарското малцинство треба да биде во Уставот

Читај повеќе

Приведен битолчанец за издржување казна затвор

Читај повеќе

Претрес во Струга, пронајдено оружје

Читај повеќе

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Читај повеќе

„Го Сакам Водно“ до Арсовска и Шилегов: Покажете гаранција за Водно

Читај повеќе