Први во светот: Норвешка ќе гради тунел за бродови

Изградбата на тунел за бродови во вредност од 325 милиони долари треба да започне наскоро во западните краишта на Норвешка.

Финансирањето за овој многу важен проект се очекува да биде одобрено наскоро.

Норвешката крајбрежна служба (Kystverket) предложи тендерската постапка да заврши оваа година и изградбата да започне следната година. Планот е тунелот да биде пуштен во функција во 2025 или 2026 година.

Тунелот ќе биде долг 1,7 километри и доволно голем за да може низ него да се движат товарни и други поголеми бродови. Сепак, нема да биде можно крстосувачките бродови да патуваат низ тунелот затоа што се преголеми.

Безбедноста беше првиот приоритет за дизајнерите на тунелот. Во претходните сто години се разгледуваше можноста за изградба на тунел, со цел да се заобиколи движењето низ областа Стад која е изложена на ветрови и океански струи, што го прави пловењето многу опасно.

Според норвешката регионална администрација, Викинзите ги превезувале пловните објекти преку копно за да не мораат да пловат по Стад. Во оваа морска област, неповолните услови за пловење може да траат и по неколку дена.

Важноста на изградбата на тунелот ја покажуваат и податоците на една бродска компанија дека 20 проценти од бродовите доцнат поради проблеми во споменатата морска област.

Remote video URL
Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Архитектура

Топ 15 највеличествени историски хотели

Read more

Топ 15 најнеобични инженерски проекти

Read more

Култното казино Mirage во Лас Вегас оди во историја

Read more

Топ 20 мегапроекти што ќе бидат завршени во 2024 година

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе