Првиот целосно цивилен екипаж полета во вселената со SpaceX

Ракетата SpaceX полета вчера во 2 часот по полноќ од Флорида со првиот целосно цивилен екипаж што некогаш бил лансиран на лет кон орбитата на Земјата.

Летот на SpaceX од вселенскиот центар Кенеди на Кејп Канавер, од каде што беа лансирани мисиите Apollo на Месечината, го изнајми американскиот милијардер Џаред Ајзакман, 38-годишниот основач и извршен директор на компанијата за финансиски услуги Shift4 Payment, исто така искусен пилот.

URL

Покрај Ајзакман, со мисијата Inspiration4 во вселената летнаа уште три лица, а овој квартет аматерски патници во вселената се подготвуваше за летот со месеци.

Летот, првата мисија со екипаж што ќе орбитира без професионални астронаути за време на возењето, се очекува да трае околу три дена од лансирањето до враќањето во Атлантикот, соопштија претставници на мисијата.

URL

Ова е дебитантски лет на новиот туристички бизнис на сопственикот на SpaceX, Илон Маск, и чекор понапред од конкурентите кои исто така им понудија возење со ракетни бродови на клиенти кои се подготвени да платат мало богатство за возбудата на летот во вселената.

Официјално не е објавено колку Ајзакман му платил на Маск за овој лет во вселената, но списанието Time ја процени цената на билетот за сите четири места на 200 милиони долари.

URL

Мисијата е далеку поамбициозна отколку неколку минути во бестежинска состојба, како што можеа да купат клиентите на Virgin Galactica и Blue Origin.

Вселенското летало Crew Dragon на SpaceX ќе лета подалеку од орбитата на Меѓународната вселенска станица (МВС).

„Не е дека не постои ризик“, рече Ајзакман во епизода од документарецот на Netflix за мисијата.

„Се возите во ракета со брзина од 28.000 километри на час околу Земјата. Во такви услови има ризици“.

URL

SpaceX веќе десетпати досега достави астронаути на МВС за НАСА, но ова ќе биде првпат да не носи професионални астронаути во вселената, туку само цивили.

Заедно со Ајзакман, кој е командант на мисијата, беа избрани тројца цивили да патуваат низ процес кој започна со реклами на Супербоул во февруари.

URL

Секој член на екипажот е избран да претставува еден столб на мисијата.

Најмладата, Хејли Арцено, преживеа рак на коските како дете и го претставува столбот „надеж“. Таа ќе биде првиот човек со протеза во вселената. „Одиме ли на Месечината?“, Праша таа, кога ѝ беше понудено место. „Слушнав дека луѓето не биле таму со децении“, рече таа со насмевка.

29-годишната девојка е избрана затоа што работи како помошник лекар во болницата Св. Џуд во Мемфис, а другата патничка е нејзиниот донатор, со што се обезбедува место за „великодушност“. Крис Семброски (42) е поранешен ветеран на американското воздухопловство, кој сега работи во воздухопловната индустрија.

Последното место - „напредок“ - ѝ беше понудено на Сијана Проктор, 51-годишна професорка по геонауки, која за малку ќе стане астронаут на НАСА во 2009 година. Таа ќе биде само четвртата Афроамериканка во вселената.

За време на нивниот тридневен престој во орбитата, ќе се следат нивниот сон, отчукувањата на срцето, крвната слика и когнитивните способности.

Пред и по летот, ќе се спроведат тестови за да се проучи ефектот на летот врз нивните тела. Целта е да се соберат податоци за идните мисии со цивили.

Целта на мисијата е да се направи простор достапен за повеќе луѓе, иако патувањето во вселената во моментов е само делумно возможно за неколкумина привилегирани.

„Во целата човечка историја, помалку од 600 луѓе биле во вселената“, рече Ајзакман. „Горди сме што нашиот лет ќе придонесе за оние што ќе патуваат по нас.“

Remote video URL
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Вести

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Read more

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Read more

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Read more

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Read more
 

Гик

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Читај повеќе
  • play_arrow

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Читај повеќе