Во Чиле

Првиот човек кој успеа да влета и излета од кратер на активен вулкан

Себастијан Алварес се запиша во историјата како првиот човек кој успеал да влета и излета од кратер на активен вулкан. Неговиот спектакуларен лет успешно го изведе во регионот Арауканија во родното Чиле.

Поранешниот воен пилот мина цела година подготвувајќи се за лет низ кратерот на еден од најопасните вулкани во Чиле. Алварес како локација совршена за проектот го означи вулканот Виларика кој не само што има голем кратер со пречник поголем од 200 метри туку и опкружување кое ја доловува природната убавина на неговата татковина.

Во месеците додека се подготвувал за летот, Алварес минал доста време на вулканот за да дознае повеќе за притисокот на воздухот, брзината на ветрот и чадот од него. Покрај проучувањето на вулканот, Алварес пропатувал и низ дел на Европа и Јужна Америка и извел околу 500 скокови во склоп на подготовка за својот неверојатен подвиг.

Кога се почувствувал подготвен за реализација на проектот, ги чекал совршените услови бидејќи вулканот Виларика е еден од најопасните во Чиле и често еруптира. Клучен бил изборот на вистинскиот момент за прелет.

Во одело со крила успеал да се симне околу 10 метри длабоко во вулканот пред да излета од него надвор.

„За оние кои не знаат ништо за оделата со крила, Себастијан во суштина со своето тело влета во активен вулкан и излета од него. Само со своето тело, без мотор, со помош на парче ткаенина“, изјави Дани Роман кој го снимаше Алварес во акција.

Remote video URL
Тагови
реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Чек дис аут

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Зошто сонуваме?

Read more

Додека позира за селфи, луѓето се обидуваат да ѝ го спасат животот

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе