Првиот човек со мозочен имплант контролира маус со своите мисли

Првиот човечки пациент на кој му е вграден мозочен чип од Neuralink целосно се опорави и може да контролира компјутерски маус со своите мисли, објави основачот на компанијата Илон Маск.

„Напредокот е добар и се чини дека пациентот целосно се опорави, со невролошки ефекти за кои сме свесни. Пациентот може да го движи маусот околу екранот само со мислите“, рече Маск.

Маск рече дека Neuralink сега се обидува да добие што е можно повеќе кликнувања на маусот од пациентот.

Компанијата минатиот месец успешно го вгради чипот кај својот прв човечки пациент, откако доби одобрение за регрутирање луѓе во септември.

Студијата користи робот за хируршки поставување на имплант во областа на мозокот што ја контролира намерата за движење, велат од Neuralink, додавајќи дека првичната цел е да им се овозможи на луѓето да контролираат компјутерски курсор или тастатура со своите мисли.

Маск има големи амбиции за Neuralink, велејќи дека тоа ќе овозможи брзо хируршко вметнување на неговите уреди со чипови за лекување на состојби како што се дебелина, аутизам, депресија и шизофренија.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Вести

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Read more

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Read more

Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Read more

Како изгледаше вчерашното целосно помрачување на Сонцето?

Read more
 

Гик

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Читај повеќе

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Читај повеќе
  • filter

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Читај повеќе

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Читај повеќе
  • filter

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Читај повеќе

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Читај повеќе

Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Читај повеќе