ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

Првиот гол на Бејл му донесе победа на Мурињо

Само што влезе во игра Гарет Бејл го постигна победничкиот гол за Тотенхем на вчерашниот дуел со Брајтон.

Во рамките на 7. коло од Премиер лигата тимот на Тотенхем синоќа на домашен терен го пречека Брајтон.

Уште во 13. минута Хари Кејн од белата точка го совлада Роберт Санчес и го отвори резултатот откако Адам Лалана крајно несмасно го фаулираше токму Кејн.

Лалана го фаулира Кејн

Гостите успеаја да израмнат во 56. минута преку Тарик Лампти.

На точно 20 минути до крајот Мурињо реши во игра да го стави Гарет Бејл кому тоа му беше само втор премиерлигашки настап. Три минути подоцна Велшанецот со глава ја затресе гостинската мрежа отккао Серхио Регилон одлично му сервираше.

Резултатот останат непроменет до крајот и Тотенхем прокнижи 3 бода, со што барем до вечер ќе биде втор со 14 бодови, два помалку од лидерот Ливерпул.

За Бејл ова беше четврти настап за тимот на Мурињо откако пристигна од редовите на Реал Мадрид. Претходно двапати играше во Лига Европа, а синоќешниот гол му е прв сезонава во сите натпреварувања.

реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Фудбал

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Read more

Неверојатна трансформација на Фернандо Торес

Read more

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Read more

Бившата девојка на Игуаин: Беше опседнат со „лесни“ девојки

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Читај повеќе

Познати термините за натпреварите на Вардар во СЕХА лигата во јануари и февруари

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација на Фернандо Торес

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Читај повеќе

Трет пораз за македонските ракометари на СП во Египет

Читај повеќе
  • play_arrow

Бившата девојка на Игуаин: Беше опседнат со „лесни“ девојки

Читај повеќе

Рибери не исклучува враќање во Бундеслигата

Читај повеќе

Историско финале: За првпат жена ќе суди на Супербоул

Читај повеќе

Верон: Занети може да го намами Меси во Интер

Читај повеќе