Првиот комерцијален сателит што може да се репрограмира беше лансиран во вселената

Сателитот на компанијата Eutelsat донесе значителни промени во користењето и контролирањето на сателитите.

Појавата на приватни вселенски компании како што се SpaceX, Virgin Orbit, Blue Origin и други драстично ги намалуваат трошоците за лансирање сателити во вселената. Како што сателитите стануваат помали и помоќни, опциите за модификација се ограничени откако сателитот ќе биде лансиран во вселената. Сепак, по успешното лансирање на сателитот Quantum, Eutelsat направи промени, бидејќи станува збор за сателит кој може да се репрограмира.

Сателитот беше лансиран со употреба на ракета Ariane 5 од вселенскиот центар Guiana во Куру, Француска Гвајана, на 30 јули, а се оддели од ракетата по летот кој траеше 37 минути. Во период од три часа, беа извршени сите проверки на системот, а самото лансирање беше успешно.

Сателитот Eutelsat Quantum го направи Airbus Defence and Space, додека развојот го помогнаа Европската вселенска агенција и Британската вселенска агенција. Eutelsat Communications е најголемиот сателитски оператор во светот и обезбедува разни комерцијални услуги.

Сателитот тежи 3,5 тони, и благодарение на неговиот софтвер, може да се репрограмира за да ја смени површината што ја покрива и јачината на сигналот што го испраќа. Интересно, софтверските контроли се достапни за клиентите на Eutelsat кои ги користат неговите услуги. На тој начин можам да ја сменам намената на сателитот за само неколку минути.

Remote video URL

Исто така, овој сателит овозможува комуникација со бродови и авиони, и ги зголемува можностите во случај на природни катастрофи. Владите исто така имаат пристап до сателитот и тој може да го лоцира потеклото на примените комуникации и да ги блокира доколку е потребно.

Сателитот се наоѓа на надморска височина од 35.000 километри над површината на Земјата. Стапува во служба во последниот квартал од оваа година и се очекува да биде во функција во следните 15 години.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Вести

Марс: По две недели тишина оживеаја роверите на НАСА

Read more

Руски сателит изгоре во атмосферата над САД

Read more

Направена 3Д реконструкција на лицата на египетски мумии стари 2000 години

Read more

Совршена машина за уништување: Американскиот М1 Abrams е најдобриот тенк во светот

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Топ 10 видеоигри во ноември 2021

Читај повеќе

Марс: По две недели тишина оживеаја роверите на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што треба да знаете за новиот MacBook Pro

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски сателит изгоре во атмосферата над САД

Читај повеќе

Направена 3Д реконструкција на лицата на египетски мумии стари 2000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Крис Редфилд и Џил Валентајн од Resident Evil отсега и во Fortnite

Читај повеќе

Откриено зошто јајце-клетката е огромна во споредба со сперматозоидите

Читај повеќе
  • play_arrow

Трилогијата Grand Theft Auto доаѓа во ноември, погледнете го трејлерот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Совршена машина за уништување: Американскиот М1 Abrams е најдобриот тенк во светот

Читај повеќе