Првиот квантен компјутер во Европа инсталиран во Германија

Германската канцеларка Ангела Меркел го претстави првиот квантен компјутер што во Германија го инсталираше американскиот компјутерски гигант IBM, додека Европа е активна во унапредувањето на оваа ветувачка технологија.

Компјутерот Q System One е инсталиран во близина на Штутгарт во соработка со германски експерти и работи уште од април.

Тоа е првиот квантен компјутер на групата IBM надвор од САД.

„Германија е меѓу најдобрите во истражувањето на квантната технологија и има намера да остане така“, рече канцеларката, која за време на студиите напишала теза за квантната хемија.

Remote video URL

Квантната технологија се користи за многу моќни компјутери поради физичките својства на исклучително малите честички.

Наместо „битови“ што се користат за класичните компјутери, квантниот свет користи „квабити“ (Qubits) кои можат да направат неколку работи паралелно и многу брзо.

Иако квантната технологија е сè уште во експериментална фаза, еден ден тоа може да овозможи да се решат прашања што се премногу сложени за сегашните компјутери за рекордно време.

Франција и Германија имаат за цел да бидат меѓу лидерите во таа област.

Француските власти најавија инвестиции од 1,8 милијарди евра за пет години во јануари, а Германија ќе издвои две милијарди за изградба на квантен компјутер до 2025 година.

реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Вести

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Read more

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 10 милиони конзоли PlayStation 5

Читај повеќе

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Читај повеќе

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе