Првиот смартфон со камера од 200 MP пристигнува во јули

Motorola потврди дека ќе го лансира првиот уред со камера од 200 MP овој јули.

Соопштението доаѓа преку кинеската социјална мрежа Weibo, а компанијата сака да ја скокотка нашата фантазија, нарекувајќи го овој телефон „нова мерка за фотографско искуство“.

Иако Motorola не го откри името на својот нов телефон со камера од 200 MP, за тоа се зборува веќе подолго време - неколкупати протекоа спецификации и рендери.

  Уредот наводно се нарекува Motorola Frontier, а се шпекулира дека доаѓа со нов Samsung HP1 сензор. Покрај главната камера од 200 MP, се очекува уредот да има ултра широк сензор од 50 MP, телефото камера од 12 MP, како и селфи камера од 60 MP.

Гласините тврдат и дека Frontier ќе биде достапен во конфигурации со 8 и 12 GB RAM, а OLED екранот ќе биде 6,67 инчи, FHD + резолуција и ќе се освежува на 144 Hz.

Се очекува телефонот да работи со новиот чипсет Snapdragon 8+ Gen 1, а самата Motorola неодамна објави дека подготвува телефон со овој процесор.

Некои тврдат дека Motorola со оваа најава го најави својот телефон на преклоп Razr 3, кој исто така се очекува да биде придвижуван од водечкиот Snapdragon, но според најавата на компанијата Weibo, Frontier ќе биде лансиран пред новиот модел Razr. Сè уште ништо не е сигурно, сигурно би биле позитивно изненадени доколку компанијата ги претстави двата телефони во исто време.

Очекуваме Motorola да сподели повеќе информации во наредните недели. Засега се чини дека новиот уред ќе стигне во Кина пред остатокот од светот.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Мобилни

Дали гејмерскиот Black Shark 5 Pro ќе го помине тестот на издржливост?

Read more

Тензиите меѓу Кина и Тајван го одложуваат излегувањето на iPhone 14?

Read more

Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Read more

OnePlus го претстави смартфонот OnePlus 10T, познати и цените

Read more
 

Гик

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Читај повеќе

Бејби бумерите имаат најслаби лозинки, а милениумците се најранливи

Читај повеќе

Најголемата утка на Netflix: 99% од корисниците не ги ни пробале игриците

Читај повеќе

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Читај повеќе

Кина разви дрон што може да ја пробие одбраната на носачите на авиони

Читај повеќе

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Читај повеќе

АЕК: Малолетниците дневно приклучени на интернет и повеќе од пет часа

Читај повеќе

WhatsApp воведе нови опции за поголема приватност на корисниците

Читај повеќе

Во Њујорк пронајдена статуа на индиска божица украдена во 1971 година

Читај повеќе