Првиот вселенски ураган исфрла електрони наместо дожд

Научниците потврдија дека го откриле првиот вселенски ураган над Земјата, а станува збор за маса составена од плазма, широка илјада километри, која е забележана на неколку стотици километри од Северниот Пол.

Вселенскиот ураган исфрлаше електрони наместо дожд, имаше неколку спирални краци и траеше осум часа пред постепено да исчезне.

„Досега не беше сигурно дека вселенската плазма воопшто постои, а доказот за нејзиното постоење е неверојатен“, рече Мајк Локвуд, научник од Универзитетот во британски Ридинг и коавтор на студијата, објави New York Post.

Небесниот спектакл бил снимен во 2014 година, но тој беше откриен неодамна за време на истражувањето спроведено од научници во Шандонг, Кина.

„Тропските бури се поврзани со голема количина на енергија и овие вселенски урагани мора да бидат создадени со неверојатно голем и брз трансфер на енергијата од соларниот ветер, наелектризиран со честички во горната атмосфера на Земјата“, рече Локвуд.

Remote video URL
реклама

Каков секс сакаат жените?

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Наука

Тираносаурус Рекс се движел изненадувачки бавно, покажа ново истражување

Read more

Perseverance произведе кислород на Марс

Read more

Во Чиле откриен нов вид диносаурус

Read more

Научниците открија нова причина зошто постојано сме гладни

Read more
 

Гик

Видеоиграта „Call of Duty: Warzone“ руши рекорди

Читај повеќе
  • play_arrow

Тираносаурус Рекс се движел изненадувачки бавно, покажа ново истражување

Читај повеќе
  • play_arrow

Perseverance произведе кислород на Марс

Читај повеќе
  • filter

Што ново подготвуваат од Apple?

Читај повеќе
  • filter

Apple го претстави редизајнираниот iMac

Читај повеќе

Во Чиле откриен нов вид диносаурус

Читај повеќе

Мозокот на модерниот човек се развил подоцна отколку што се мисли

Читај повеќе

Redmi наскоро ќе го претстави новиот гејмерски смартфон

Читај повеќе

Објавени најлошите лозинки, дали користите некои од нив?

Читај повеќе