Првите туристи во Меѓународната вселенска станица ќе платат по 55 милиони долари за историското патување

Компанијата Axiom Space од Хјустон ја соопшти својата прва комерцијална вселенска мисија, во која четворица цивили ќе патуваат до Меѓународната вселенска станица (ISS).

Со мисијата наречена Ax-1 ќе управува компанијата Axiom Space, а на неа ќе присуствува поранешниот астронаут на американската вселенска агенција НАСА Мајкл Лопес-Алегриа, кој е и потпретседател на компанијата. Пилот ќе биде американскиот бизнисмен Лери Конор.

Патувањето до ISS ќе чини 55 милиони долари по лице, а лансирањето на капсулата Crew Dragon, произведена од SpaceX, нема да се случи пред јануари 2022 година.

Канадскиот инвеститор и филантроп Марк Пети и неговиот израелски колега Ејтан Стибе ќе бидат специјалисти на мисијата.

Четворица цивили ќе поминат време во вселената во американскиот дел на ISS каде ќе престојуваат осум дена и ќе спроведуваат приватно финансирани истражувања.

Лопес-Алегриа последен пат беше на ISS во 2007 година и за време на неговата дваесетгодишна кариера заврши четири вселенски мисии. Ако сè се одвива според планот, тој ќе стане првиот човек што ќе биде командант на цивилна и приватна вселенска мисија. Конор ќе стане првиот пилот на приватна вселенска мисија во вселената.

URL

Поранешниот астронаут на НАСА, Пеги Витсон, ќе биде резервен командант на мисијата.

Axiom Space е основана во 2016 година и има намера да нуди приватни и национални вселенски летови двапати годишно, а тој број може да се зголеми.

Конгресот на САД сака да го „пензионира“ ISS до крајот на 2030 година, а НАСА им наложи на некои компании да изградат „приватен хотел“ за вселенската станица што може да се спои со структурата најрано во 2024 година.

Axiom Space е меѓу оние што развиваат „вселенски хотел“, а неговите сегменти ќе се разделат кога ISS ќе ја заврши својата услуга.

реклама

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Не, Илон Маск не е мртов

Read more

Првпат воведена е-трговија во Пошта – онлајн нарачки со можност за испорака до адреса

Read more

Вести

Како ќе изгледа првиот хотел во вселената?

Read more

Сајбер војна ги демне САД, ќе страдаат и обични граѓани

Read more

Ракета на SpaceX експлодира неколку минути по слетувањето

Read more

Научници открија три видови ајкули кои светат во мрак

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Пристигна смартфонот со најбрз екран на пазарот

Читај повеќе
  • play_arrow

Водич за почетници: Како да ја користите платформата за графички дизајн Canva?

Читај повеќе

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Читај повеќе
  • filter

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ја претстави новата серија Redmi Note 10

Читај повеќе

Научници развиваат вакцина против COVID-19 во форма на спреј

Читај повеќе

Роскосмос почна да работи на Венера-Д орбиталната станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот вселенски ураган исфрла електрони наместо дожд

Читај повеќе
  • play_arrow

10 работи во кои гејмерите лажно веруваат

Читај повеќе