Прво „Драјв ин синема“ вечерва во Велес

Во организација на Младинското здружение Transparent Future, со подршка на Општина Велес и спонзори, вечер во 22 часот на паркингот пред маркетот „Кид Го“, поранешен ТУШ, ќе се одржи кино-проекција на отворено која ќе може да се проследи од автомобил. Прикажан ќе биде филмот „Судар“.

Пред проекцијата ќе настапи ДЏ Попај, а собраните средства од настанот ќе бидат донирани во хуманитарни цели.

Како што информираат од Општина Велес, идејата за организарање на првото Drive in cinema од отворен карактер во земјава е резултат на креативноста на група млади ентузијасти, кои сакаат со иновативни идеи да придонесат за разни можности за рекреација и забава на младите, па и на повозрасните во оваа летна сезона.

Младинското здружение Transparent Future предвидува реализирање различни настани од општествен и хуманитарен карактер за да им овозможи на младите корисно да го исполнат своето слободно време.

„За да го заштитиме јавното здравје и да покажеме свест и одговорност во овие тешки времиња, организаторите и ние како Општина, препорачуваме почитување на сите мерки пропишани од Министерството за здравство, со цел заштита и превенција од ширење на вирусот“, велат од Општина Велес.

„Оваа идеја дојде како резултат на креативност на група млади ентузијасти, кои сакаат да придонесат со иновативни идеи на животот и делувањето на младите луѓе внатре и околу Велес. Иако овие млади луѓе професионално се разновидни, успеаја да се сплотат во нова уникатна младинска организација – Transparent Future, со цел да создаваат проекти и настани од општествен и хуманитарен карактер, и придонесат можности младите да го разубават своето место на живеење без потреба на политичка активност“, велат од Transparent Future.

Паркингот ќе биде отворен во 20:30 часот, а проекцијата ќе почне од 22 часот. Треба да се резервира место, бидејќи просторот е со ограничен капацитет, а билетите чинат 150 денари.

Местоположбата на возилата ќе биде според типот и големината на истите, поради подобра визуелност. Броеви за резервација се 078/265-516 и 078/430-356.

Од Transparent Future исто така повикуваат на следење на овие препораки:

Осигурете се дека вашиот радио приемник работи пред доаѓањето бидејќи аудио звукот од филмот ќе се пренесува преку радио фрекфенција.

Мерки за превенција:

-           Бидете максимално 2 лица во вашето возило

-           Носете заштитни маски при влез и за време на проекцијата на филмот

-           Возете максимално 10 километри на час откога ќе влезете во просторот на Drive – IN Cinema

-           Доколку е потребно да одите до тоалет, носете маски и ракавици, застанете на означените места затоа што сите треба да се грижиме за јавното здравје.

-           Следете ги поставените редари, знаци и инструкции

-           Паркирајте се на означените места

-           Ве молиме осигурете се и исклучете ги вашите светла по вашето паркирање

-           Доколку немате потреба, ве замолуваме да не отстапувате од внатрешноста на вашето возило

-           Не седете на вашите автомобили да не им пречите на другите околу вас.

Тагови
реклама

Филм & ТВ

Антонио Бандерас позитивен на коронавирусот: Роденденот го славам во карантин

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Среќен роденден, Антонио Бандерас!

Read more

Што да гледате на Netflix следнава недела?

Read more

Сцена

Антонио Бандерас позитивен на коронавирусот: Роденденот го славам во карантин

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Антонио Бандерас!

Читај повеќе
  • play_arrow

Што да гледате на Netflix следнава недела?

Читај повеќе
  • play_arrow

9 август 1986, последниот концерт во живо на „Квин“ со Фреди Меркјури

Читај повеќе

„Пријателите“ сепак нема да се соберат повторно

Читај повеќе

Во подготовка четврти и петти дел на „John Wick“

Читај повеќе
  • play_arrow

Куклата Попи од „Trolls“ повлечена од пазарот поради непристоен дизајн

Читај повеќе
  • filter

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Читај повеќе