Прво Ferrari со преден погон – Зошто да не?

Ferrari со претставувавањето на новиот SF90 дефинитивно сврти нова страница во својата историја и се позиционираше како предводник во имплементацијата на нови технологии.

На сите им е јасно дека на V12 им се одброени деновите, особено откако концептот V8 twin-turbo се одомаќини, дури и во светот на хиперспортски автомобили.

Кај Ferrari работата ја заврши 4.0-литарскиот V8 „бисер“ што во SF90 доби хибридна конфигурација.

Нуди 780 коњски сили и максимален вртежен момент од 800 Nm, а кога ќе се вклучат трите електромотори (два напред), максимално достигнува 1.000 коњски сили.

Меѓутоа, кај ова Ferrari особено е интересно е што ќе вози до 25 километри на струја, а тогаш функцијата ќе биде исклучиво на двата предни електромотори, што знали дека ќе има преден погон.

Ferrari тогаш вози како класичен електричен автомобил  - нечујно – со брзина од максимални 135 км/ч.

Дополнително, тука се и функциите регенеративно кочење и онаа најинтересната – синергиски ефект.

Во тој случај, SF90 е ѕверка на која ретко кој може да ѝ парира: од 0 до 100 км/ч забрзува за 2,5 секунди, а на 200 км/ч е за 6,7 секунди. Максималната брзина тогаш е 340 км/ч.

Како функционира погонот на SF90, видете во продолжение:

реклама

1 октомври 331 п.н.е., Александар го победил Дариј кај Гавгамела

Read more
Скопјанец си ги претепал двете ќерки и сопругата

Скопјанец си ги претепал двете ќерки и сопругата

Read more
Изгубено - најдено

Изгубено - најдено

Read more
Историски чекор: Минимална плата од 900 евра во Шпанија

Историски чекор: Минимална плата од 900 евра во Шпанија

Read more

Авто новости

Ford има одговор за Model Y на Tesla

Read more

Автопилотот на Tesla „киксна“ на европскиот тест за безбедност

Read more

Audi: Иднината е во ставот

Read more

Поглед во новиот кабриолет на BMW

Read more

Автомобили

  • filter

Ford има одговор за Model Y на Tesla

Читај повеќе
  • play_arrow

Автопилотот на Tesla „киксна“ на европскиот тест за безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi: Иднината е во ставот

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот кабриолет на BMW

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави i20 N Line - компактен автомобил со одличен дизајн

Читај повеќе
  • play_arrow

Креш тест еволуција: Безбедноста на атомобилите некогаш и сега

Читај повеќе
  • filter

Dacia го претстави новиот Sandero од третата генерација

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi S8 или Bentley Flying Spur: Кој е побрз?

Читај повеќе

Германците рушат митови: Поевтино е да возите на струја или на дизел?

Читај повеќе