Прво Грен слем четвртфинале за Мугуруза по двегодишна пауза

Мелбурн, 27 јануари 2020 (МИА) – Поранешната прва светска тенисерка, Гарбине  Мугуруза избори пласман во четвртото коло на Австралија Oпен. Таа рано утрово ја совлада десеттата фаворитка на турнирот, Кики Бертенс со 6 : 3 и 6 : 3.

За 26-годишната Шпанка ова е прво четвртфинале на еден Грен слем турнир, за прв пат по Ролан Гарос 2018.

Мугуруза во низа победи две од најдобрите 10 светски тенисерки. Во претходното коло ја совлада Елина Свитолина која важеше за петта носителка во Мелбурн.

Следна ривалка на шпанската тенисерка ќе биде подобрата од мечот меѓу Анџелика Кербер  и Анастасија Павличенкова. 

реклама

Што се случува доколку секој втор ден правите по 200 склекови?

Read more

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Видео симулација докажа дека визирите не штитат од COVID-19

Read more

Тенис

Ѓоковиќ e новиот шампион на турнирот во Рим

Read more

Халеп конечно го освои Вечниот град

Read more

Ѓоковиќ го престигна Сампрас по број на недели на врвот на АТП листата

Read more

Надал сензационално испадна од Мастерсот во Рим

Read more

Спорт

  • play_arrow

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Читај повеќе

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Читај повеќе

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Читај повеќе

Познат датумот кога ќе се одржи финалниот турнир во Лигата на нациите

Читај повеќе

Некогаш играше со Леброн Џејмс, а сега проси низ улиците на Далас

Читај повеќе

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

Читај повеќе

Алегри може да ја предводи Рома

Читај повеќе

Најбогатиот фудбалер на светот пронајде нов клуб

Читај повеќе

Нојер: Суперкупот е посебен натпревар

Читај повеќе