Прво издание на Cotton Blues Festival: Се остварува сонот на Гого

Александра Спасеска
/ 02.09.2020 / 10:24

Љубителите на блузот во следните два дена ќе имаат можност да уживаат во првиот акустичен блуз фестивал во Скопје - Cotton Blues Festival.

Настанот ќе се одржи на 3 и 4 септември на плоштадот Мајка Тереза пред МОБ.

Како дојде до конечно реализирање на идејата за одржување на блуз фестивалот, особено во време на пандемија, ни раскажа Никола Петровски, еден од селекторите на програмата, заедно со Сашо Ѓорѓевски од познатото блуз дуо „In The Mood“.

- Идејата е на нашиот другар инаку познат скопски педијатар, Ѓорѓи Паскалов - Гого, кој со години е редовен на свирки кога настапуваме како „In The Mood“, и е голем љубител на блуз-музиката. Тој постојано „досаѓаше” во стилот, „Еј мора и кај нас еден фестивал да направиме, да видат дека сме блузерска нација”, и слично. Лани нѐ собра екипа од неколкумина блуз-музичари, љубители и ентузијасти и почнавме со реализација на оваа идеја, објаснува Петровски, познат меѓу љубителите на блуз-сцената како Џими.

Во поглед на програмата, тој нагласува дека поминала низ неколку промени и рокади, со оглед на тоа што првично фестивалот требало да се одржи во мај, но поради пандемијата плановите се пролонгирале.

„Некои музичари не беа во можност да патуваат поради рестрикциите, па затоа ја прекроивме програмата, која сметам дека на скопската блуз-публика ќе им понуди одлични две фестивалски вечери.

Првата вечер на 3 септември ќе настапат дуото Инес Сибун (В. Британија) и Маркус Мелоун (САД) (Innes Sibun & Marcus Malone), кои долги години настапуваат заедно како бенд и како дуо формација. А вечерта ќе ја отворат дуото од Србија гитаристот Ненад Златановиќ и Гиле Слим на усна хармоника.

Втората вечер ќе почне со исто така дуо од Србија, познатите Гемблерс, Марин Баленовиќ и Александар Стануловиќ, а ќе се финишира со Тим Шејкдаун и Иљас Скоч (Shakedown Tim & Ilias Scotch) од Белгија.

Хедлајнерите Innes Sibun & Marcus Malone

Во организацискиот тим, покрај Петровски, Ѓорѓевски и Паскалов, уште се и Вања Штркова, Дарко Стојоски, Димитар Даневски, Златко Андријевски и Бојан Темелковски.

Организацијата на фестивал за време на пандемија е огромен предизвик, потенцира Петровски.

„Одговорноста пред сѐ е огромна со цел да бидат запазени сите мерки за безбедност на присутните. Затоа фестивалот ќе се одржи на плоштадот Мајка Тереза пред МОБ, каде што присутните ќе бидат на отворено и со запазената дистанца која ја налагаат протоколите за организирање на ваков настан. Изминатите месеци размислувавме и за откажување со оглед на тоа имаше голема неизвесност околу целата ситуација со пандемијата и што како ќе се одвива во поглед на вакви настани, но ете излегоа протоколите и сепак решивме да го одржиме и тоа со максимално намален капацитет, притоа со запазени сите безбедносни мерки“, вели тој.

Ограничениот број билети веќе е распродаден, а средствата ќе бидат наменети во хуманитарни цели, нагласуваат организаторите.

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Read more

Музика

Македонија оди на Евровизија 2021, но дали со Васил?

Read more

Адел со духовит коментар за слабеењето: Ова е половината од мене што ја избрав

Read more

7 милиони прегледи за 8 часа: Слушнете ја новата песна на Аријана Гранде

Read more

Почина гитаристот Еди ван Хејлен

Read more

Сцена

  • filter

Мемиња во кои ќе се пронајдат вистинските фанови на „Friends“

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Mandalorian“ доби искрен трејлер

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија оди на Евровизија 2021, но дали со Васил?

Читај повеќе

Ново ДВД со пет македонски дигитално реставрирани филмови

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за „The Midnight Sky“ со Џорџ Клуни во главната улога

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најстрашни сцени од серии на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

Адел со духовит коментар за слабеењето: Ова е половината од мене што ја избрав

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Mean Girls“

Читај повеќе